DŮLEŽITÉ KONTAKTY

- Číslo na krajskou hygienu: 466 052 338 

- Číslo na celostátní nonstop infolinku: 724 810 106 nebo 725 191 367

- Důležitá rada: určitě si do mobilu uložte číslo na svého praktického lékaře

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POTÍŽÍ

Co je koronavirus?Mezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně i krajskou hygienickou stanici. Zde získá pokyny k dalšímu postupu. 

CO DĚLAT V KARANTÉNĚ

Mohu jít z karantény vyvenčit psa?
Ano, ale pouze v nezbytně nutném případě, pokud mi jej nemohou vyvenčit příbuzní, sousedi či kamarádi. Mělo by to být v době, kdy je venku co nejméně lidí, a venku bych měl být pouze co nejkratší dobu. Důležité je vyhnout se kontaktu s dalšími pejskaři i kolemjdoucími.

Mohu si z karantény dojít nakoupit?
Nejlepší je objednat si nákup přes internet, zaplatit jej předem a požádat donáškovou službu, ať jej nechá přede dveřmi. Vyzvednu si jej až po jejím odchodu. "Když už opravdu není zbytí a pro něco si musí člověk dojít, tak opět ideálně s rouškou, nebo alespoň nakoupit rychle a držet si odstup od lidí, a rychle jít zpátky. Samozřejmostí je hygiena rukou," upřesnila tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

Službu nákupu s dovozem až domů na Orlickoústecku zajišťuje například společnost Tesco na www.itesco.cz… Nabízejí je i jednotlivá města, více níže… 

Kdy mi hrozí třímilionová pokuta za nedodržení karantény?
Případné pokuty se budou řešit individuálně podle konkrétního provinění. Vyšší sankce by mohla hrozit zejména v případě opakovaného porušování zákazu vycházení.

ZRUŠENÉ AKCE

Rozhodnutím Vlády ČR byla uzavřena všechna městská muzea, galerie, sportoviště, bazény, zábavní parky, restaurace i místa, kde se setkávalo větší množství osob. 

JAK ZABAVIT DĚTI

Vyrazit do přírody můžete. Ale sami

V souvislosti se zákazem volného pohybu osob se začaly objevovat dotazy, zda lidé mohou vyrazit na procházku, venčení psa či projížďku na kole. Mohou, ale je nutné dodržet určitá pravidla především vyrazit na místa, kde není velká koncentrace osob. „Mezi výjimkami z karantény jsou cesty do parku či do přírody. Ale měli by se pokud možno vyhýbat jeden druhému, aby se nemoc nešířila,“ zní oficiální informace. Další doporučení je dodržovat vzdálenost 1,5 metru od druhého člověka, jít sami či s rodinným příslušníkem či nosit roušku. Jak trávíte současné dny vy? Napište nám pomocí formuláře na webu Orlického deníku nebo na e-mail iva.janouskova@denik.cz. 

OTEVÍRACÍ DOBY OBCHODŮ

Otevírací doby obchodů Albert, Penny, Lidl, Tesco, Kaufland atd. se nemění. Do prodejen je možný vstup pouze s ochranou úst a nosu (respirátor, rouška, ústenka, šátek či šála). Od 8.00 do 10.00 jsou prodejny určeny nakupujícím ve věku 65+, držitelům karet ZTP/P včetně doprovodu a pracovníkům pečovatelské služby, v obchodech do 500 metrů čtverečních omezení neplatí.

Konzum, obchodní družstvo Ústí nad Orlicí zavřelo prodejnu Fortel v Ústí nad Orlicí, další informace zní: 
- prodejny sítě Konzum, které měly delší otevírací dobu, jsou otevřeny maximálně do 18 hodin
- Pošty Partner na prodejnách Konzumu jsou uzavřeny 

OTEVÍRACÍ DOBY MĚSTSKÝCH ÚŘADŮ

Ústí nad Orlicí
- Na základě usnesení vlády České republiky ze dne 15. března 2020 č. 217 o přijetí krizového opatření (Sbírka zákonů č. 87/2020) dochází k omezení úředních hodin ve všech budovách MěÚ Ústí nad Orlicí, a to pouze na pondělí od 08:00 h do 11:00 h a středu od 14:00 h do 17:00 h. Žádáme občany, aby MěÚ navštěvovali pouze v neodkladných záležitostech.

Česká Třebová 
- omezujeme úřední hodiny ve všech budovách MěÚ Česká Třebová, a to pouze na pondělí a středy od 14 do 17 hodin. V tomto čase bude otevřena pouze podatelna v budově na Starém náměstí. Osobní návštěva na útvarech bude umožněna pouze po předchozí domluvě. Zdvořile Vás žádáme, abyste své záležitosti přednostně vyřizovali telefonicky, nebo elektronicky. 

Vysoké Mýto 
- V pondělí 16. března budou budovy úřadu otevřeny od 14.00 do 17.00, v ostatní dny pouze v pondělí 13.00 – 16.00 a ve středu 13.00 – 16.00. Doporučujeme všem občanům, aby odložili záležitosti, které nespěchají, nebo je v co největší možné míře řešili elektronicky. V úředních hodinách bude možné vyřizovat pouze nezbytně neodkladné záležitosti.
Během úředních hodin dochází od 16. března k omezení pohybu osob po budovách úřadu. V budově městského úřadu v ulici B. Smetany (na náměstí) je umožněn přístup pouze do klientského centra. Stejný režim funguje i v budově úřadu v Jiráskově ulici. Pokud občan navštíví městský úřad v neodkladné záležitosti, může konkrétního zaměstnance kontaktovat telefonem, který je k dispozici v přízemí úřadu. V pokladně městského úřadu nelze platit v hotovosti, proto žádáme občany, aby úhrady prováděli pouze bezhotovostně bankovním převodem. Zároveň v této souvislosti sdělujeme, že místní poplatky ze psa a za odpad (první splátka) bude možné uhradit i po původně stanovených termínech splatnosti. Úhrady poplatků na odboru dopravních a správních agend lze od 16. března do odvolání provést pouze bezhotovostně.

Dále sdělujeme, že služby Czech POINT v přízemí městského úřadu v Jiráskově ulici 179 nejsou v provozu. Doporučujeme proto občanům, aby využili služby Czech POINT v klientském centru městského úřadu v ulici B. Smetany (na náměstí).

Letohrad
- OD 16. 3. 2020 do odvolání je Městský úřad Letohrad uzavřen. Pro vyřízení neodkladných záležitostí bude zachován provoz podatelny PONDĚLÍ OD 8.00 DO 11.00 a STŘEDA OD 14.00 DO 17.00. 

Lanškroun
- Na základě celorepublikové karantény a v souvislosti s aktuálním děním v Lanškrouně se městský úřad uzavírá veřejnosti. Toto opatření platí do odvolání. 

Choceň 
- Městský úřad a Správa budov od pondělí 16. března omezuje přístup veřejnosti pouze na úřední dny, tedy pondělí a středu, a to po předchozí telefonické domluvě. Volný vstup není možný! 

Králíky
- Provoz úřadu omezen ve smyslu nařízení vlády (úřední hodiny):
Po: 13:00 – 16:00 hodin
St: 13:00 – 16:00 hodin

Jablonné nad Orlicí
- Úřední hodiny omezeny - pondělí a středa od 13 do 16 hodin, pro vyřízení úředních záležitostí, které nesnesou odkladu, využijte telefonickou či e-mailovou konverzaci

Žamberk
- V důsledku opatření vyplývajících z usnesení vlády ČR ze dne 15.03.2020 se od 16.03. do 24.03.2020 omezuje
rozsah úředních hodin Městského úřadu Žamberk takto:
pondělí 8:00 – 11:00 hod.
středa 13:00 – 16:00 hod.
Žádáme občany, aby v zájmu ochrany zdraví občanů i zaměstnanců města navštěvovali Městský úřad Žamberk pouze v nutných případech, které nelze projednat jinak, a nahradili osobní kontakt písemným, elektronickým či telefonickým kontaktem ve všech případech, kdy je to možné.
Žádáme také občany, kteří jsou objednaní v termínu 16.3. - 24.3. na určitý den a hodinu k vyřízení záležitostí na odboru správním a dopravy (OP, CD, ŘP, EV), že Městský úřad Žamberk bude v uvedený termín otevřen pro veřejnost pouze ve výše uvedenou dobu. Mimo tyto hodiny bude budova úřadu pro veřejnost uzavřena. Objednejte se proto prosím na jiný možný termín.

LÉKAŘSKÁ PÉČE

Nemocnice Ústí nad Orlicí

Na všech odděleních léčebné péče ve všech zařízeních Nemocnice Pardubického kraje je s okamžitou platností vyhlášen zákaz návštěv. Nemocnice postupně kontaktuje pacienty kvůli odkladu operace. Nemocnice Pardubického kraje zavedla při vstupu do areálu kontrolní stanoviště, na kterém jsou kontrolováni všichni příchozí. Doprava je při vstupu řízena pracovníky a strážníky městské policie. Kromě měření teploty jsou také informováni a dotazováni, zda nenavštívili oblasti postižené nákazou COVID-19. Pokud musíte akutně nemocnici navštívit, dbejte pokynů personálu.

Nemocnice Pardubického kraje veřejnost na přítomnost koronaviru netestuje! K testování na koronavir v laboratořích NPK musí být pacient indikován krajskou hygienickou stanicí nebo lékařem infektologem, sám si vyšetření a test zaplatit nemůže. Znovu prosíme spoluobčany, aby v případě podezření na koronavirus do nemocnice nechodili, ale snažili se TELEFONICKY kontaktovat svého praktického lékaře, linku 112 nebo přímo příslušnou krajskou hygienickou stanici.

Nemocnice Pardubického kraje také zakázala přítomnost otců u porodu, a to ve všech svých nemocnicích. 

Vysokomýtská nemocnice vydala zákaz návštěv. Současně prosí o pomoc s šitím roušek. "Vysokomýtská nemocnice velice žádá dobrovolníky, zda by mohli pomoci s ušitím ochranných roušek pro lékaře, sestřičky, sanitáře a ostatní personál Vysokomýtské nemocnice. Roušky dodáme již nastříhané, připravené k samotnému ušití. Za jakoukoliv pomoc budeme velice vděčni." Kontakt je: Mgr. Eva Havlíková, tel. 606064333, náměstek pro ošetřovatelskou péči 

Obvodní lékaři 
- Řada obvodních lékařů omezuje provoz svých ordinací. Pro zjištění, zda ten "váš" ordinuje, jej prosím kontaktujte. Zvažte ale, zda jeho služeb musíte právě v tuto dobu využít, zda opravdu nesnesou odkladu. Návštěvu nejlépe vždy předem konzultujte telefonicky. 

DOPRAVA (OMEZENÍ MHD)

V souvislosti s uzavřením škol přechází i v Pardubickém kraji doprava na prázdninový režim. „Stejně jako některé další kraje a dopravní podniky měst a obcí přistupujeme primárně v autobusové dopravě ke změně jízdních řádů. Počínaje pátkem 13. března začne platit prázdninový režim. Je to způsobeno především uzavřením základních, středních a vyšších odborných škol,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Michal Kortyš. Více zde

V pondělí pak společnost ICOM přišla s novým prohlášením: "Z důvodu preventivních opatření kvůli zpomalení šíření koronaviru se zpřísňují hygienická opatření pro cestující následujícím způsobem. Od 18. 3. 2020 platí zákaz vstupu do autobusů bez ochrany obličeje rouškou. Za roušku lze považovat i šátek, šálu či podobnou ochranu proti šíření nákazy vzdušnou cestou. Rouška musí být pevně přichycena k obličeji. Zároveň z důvodu zamezení přenosu nákazy koronaviru /SARS CoV-2/, šíření nemoci COVID-19 a v zájmu zachování dopravní obslužnosti neobsazujte, prosím, první tři řady sedadel za řidičem. Děkujeme za pochopení a za dodržování nařízených pravidel." 

- Radnice v Ústí nad Orlicí od 18. 3. po dobu vyhlášené karantény přerušila provoz městské hromadné dopravy v Ústí nad Orlicí.

POŠTA

„Nechoďte si pro důchod na poštu,“ vyzvala seniory Česká pošta. Všechny důchody se poštovní doručovatelé pokusí lidem doručit přímo do jejich domovů. Jde o opatření proti šíření nákazy nebezpečným koronavirem, který nyní sužuje celou republiku. Pošta také zkrátila otevírací doby svých poboček, zavřela Pošty Partner v obcích a ty otevřené budou od pondělí do 9 hodin určeny pouze pro seniory. 

ROZVOZ JÍDLA

- Službu nákupu s dovozem až domů na Orlickoústecku zajišťuje například společnost Tesco na www.itesco.cz…  

Tuto službu zejména osamělým seniorům nabízí i jednotlivá města: 

Ústí nad Orlicí 
- Od pondělí 16. března zavádí NÁKUPY PRO SENIORY NAD 60 LET. Zájemci z řad seniorů si budou moci telefonicky objednat dovezení nákupu nebo vyzvednutí léků. "Objednávky budeme přijímat v pracovních dnech od 8 do 10 hodin. Nákup bude následně rozvážen mezi 15 a 18 hodinou. Při objednávání mějte připraven nákupní seznam a Vaše kontaktní údaje. Objednávat můžete na tel. číslech 736 516 276 nebo 736 516 277," informuje radnice. 

Lanškroun
- Senioři si mohou donášku domluvit ve všední dny od 7:00 do 10:00 hodin na speciálním telefonním čísle 703 309 125. U operátora si objednají potraviny a další zboží, které chtějí dovést a domluví termín předání. To proběhne, spolu s platbou, v bezpečné vzdálenosti. Donáška nebude zpoplatněna, senioři zaplatí vždy jen tolik, kolik bude na účtence z obchodu. Na nově zřízené lince (703 309 125) se mohou v daný čas (od 7:00 do 10:00 hodin) hlásit i dobrovolníci, kteří nákup zajistí a následně ho doručí.

Česká Třebová 
- Město Česká Třebová připravilo pro seniory z našeho města službu Nákup domů. Od 17. 3. 2020 zajišťujeme společně s dobrovolníky nákup potravin a hygienických potřeb ze sortimentu COOP diskont Česká Třebová - Chmelnice 129.
Objednávky se přijímají v pracovní dny mezi 8 a 10 hod. na tel: 465 500 139, nebo prostřednictvím e-mailu: nakupdomu@ceska-trebova.cz. Nákup Vám bude dovezen mezi 13 a 16 hod. přímo domů. Platba bude provedena v hotovosti bez přirážky za dovoz. Dovoz bude probíhat do odvolání. Při objednávce je nutné uvést své jméno, příjmení, adresu doručení, telefonní číslo a nákupní seznam.

Letohrad
- Nabídku donášky nákupu pro osoby za účelem zajištění jejich základních životních potřeb nabízí Charitní pečovatelská služba Letohrad. Objednávky A to buď telefonicky na: 731 402 326 (Marie Urbanová) nebo 734 769 711 (Marie Maříková); či emailem na marie.urbanova@uo.hk.caritas.cz či marie.marikova@uo.hk.caritas.cz

Vysoké Mýto
- Město Vysoké Mýto nabízí, že seniorům a dalším potřebným, hlavně osamělým lidem zajistí 
    - vyzvednutí léků v lékárně
    - nákupu potravin a hygienických potřeb
    - dovážku obědů v jednorázových termoboxech. Cena obědu byla předběžně stanovena na 62 korun.
Zájemci si tyto služby mohou domluvit od pondělí do pátku od 8.00 do 14.00 na tel. 465 466 218, nebo e-mailem na ludmila.abrahamova@vysoke-myto.cz. Služba je bezplatná, nákup zájemci uhradí při jeho převzetí.

Jablonné nad Orlicí
- Nákup běžných potravin a léků je připraven pro osamělé seniory či občany v akutní nouzi v nařízené karanténě. Objednávky přijímá od pondělí do pátku od 8 do 10 hodin p. Jana Prudilová (tel. 739 460 920). Při hovoru nahlaste své telefonní číslo a adresu, služba bude zajištěna prostřednictvím zaměstnanců města a dobrovolníků. 

JAK DODRŽOVAT HYGIENU

Jak snížit riziko nákazy koronaviru.

Koronavirus v Česku