více >>

Zkouška dospělosti

Akce již skončila

Ne každý příběh, který se odehrává v Transylvánii, musí být spektakulární horor. Snímek Zkouška dospělosti je komorní drama ze současnosti, což ale neznamená, že vnímavé diváky nemůže ničím vyděsit.


______________________________________________________
Rumunsko, Francie, Belgie / 2016 / 128 min. / režie: Cristian Mungiu

Hrdinou filmu renomovaného rumunského režiséra Cristiana Mungia je lékař Romeo Aldea, kterému táhne na padesátku a jehož dcera Eliza právě maturuje. Pro Romea je to zásadní okamžik: do dceřiny budoucnosti vkládá veškeré své zbylé naděje. Sám vidí svůj život jako z velké části prohraný. Za osudovou chybu považuje někdejší návrat do rumunského maloměsta, když podlehl porevolučnímu optimismu a vrátil se ze zahraničí. Elizu se proto ze všech sil snaží dostat na studia do Anglie. Vše je na dobré cestě a Eliza má přislíbené stipendium, podmínkou je ovšem bezvadně složená maturitní zkouška.

Těsně před jejím konáním ovšem dojde k neblahé události: Elizu kdosi přepadne a pokusí se ji znásilnit. Psychicky rozhozená dívka, která má navíc poraněnou ruku, má jen malou šanci, že zkoušku perfektně zvládne. O stipendium by ale přišla, i kdyby ji skládala v pozdějším termínu.

14. 12.  (19:00–21:15)
Havlíčkova 621, Ústí nad Orlicí
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ