více >>

Světla nad bunkry

Akce již skončila

V sobotu 22. září 2018 se Králická pevnostní oblast zapojí do připomínky kulatého 80. výročí vyhlášení všeobecné mobilizace již třetím ročníkem akce Světla nad bunkry.

Před 80 lety, v září 1938 se Československo ocitlo v nepříjemné situaci. Po anšlusu Rakouska získalo nacistické Německo možnost obejít vybudované pohraniční opevnění po obnažené jižní hranici. Československo se ocitlo obklopené ze tří stran státy, které si činily nároky na část jeho území. Nejistá budoucnost zapříčiněná stále se stupňujícími požadavky nacistického Německa se vystupňovala 23. září, kdy ve 22:30 vyhlásil armádní generál Jan Syrový všeobecnou mobilizaci československé branné moci. Během pěti dní mobilizace přešla československá branná moc
z mírového do válečného stavu. Do zbraně nastoupilo více než milion mužů.

Přestože byla mobilizace již v říjnu ukončena a Československo navzdory výhradám některých generálů přijalo Mnichovskou dohodu, kterou postoupilo Německu své pohraničí, období všeobecné mobilizace si zaslouží, abychom si ho připomínali. A to ne v negativním smyslu, ale jako období, kdy se v náročných chvílích národ semkl a v nepřátelských podmínkách chtěl odhodlaně bránit svoji vlast. 

Již potřetí si v České s Slovenské republice nadšenci historie, kluby vojenské historie a muzea předválečného opevnění připomenou výročí vyhlášení zářijové mobilizace osvětlením objektů předválečného opevnění, aby tak uctili památku svých předků a jejich odhodlání bránit svoji vlast. Mnohé z bunkrů jsou dnes opuštěné, zarostlé, zavezené odpadem, zapomenuté. Přestože ke svému původnímu účelu nebyly využité, jsou památníkem odhodlání našich předků. Naším cílem je jejich odkaz alespoň jeden den v roce připomenout široké veřejnosti, a i do zapomenutých bunkrů vrátit
život. Po úspěšném nultém ročníku a dvou řádných se letos bude konat již třetí ročník. Prvního ročníku se
zúčastnilo přes 730 lidí, kteří nasvětlili více než 170 objektů. V druhém ročníku to bylo již 174 objektů předválečného opevnění. Akce se setkala s velkým ohlasem nejen u lidí, kteří se opevnění věnují, ale i mezi laickou veřejností. U některých bunkrů lidé opékali na ohni, jinde se setkaly celé rodiny, řada muzeí organizovala program pro veřejnost, na některých místech se zapojili i dobrovolní hasiči. (tz, zr)

22. 9.  (20:30–22:00)
Králíky
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ