více >>

BOHU ŽEL na festivalu Jeden svět Ústí nad Orlicí

Akce již skončila

Nový celovečerní dokument Saši Dlouhého Bohu žel v rámci festivalu Jeden svět Ústí nad Orlicí bude exkluzivně před distribuční premiérou k vidění 11. dubna 2018 od 18:45 na Malé scéně, Havlíčkova 621, Ústí nad Orlicí. Po skončení se uskuteční debata s tvůrci.
____________________________________________________________

Českem už pár let otřásá virtuální uprchlická krize. Dokument Saši Dlouhého dává planou hysterii do ostrého kontrastu s reálným obrázkem života šesti lidí, kteří u nás hledají útočiště.

Umíte si představit, že byste byli nuceni žít v jiné zemi? Film Bohu žel tuto zkušenost zprostředkovává díky otevřenosti protagonistů – cizinců a cizinek žijících v Česku. Jaké to je žít mezi Čechy? Jaký je přístup úřadů?

„Syna jsem neviděl 4 roky, vnučku ještě vůbec. Mluvíme spolu přes Skype,“ líčí Gruzínec Zurab, který v Praze už 20 let čeká na vyjádření o udělení azylu. Vladimír z Ruska, který je svou vlastí pronásledován za to, že se veřejně omluvil za invazi sovětských vojsk do ČSSR, měl větší štěstí. Azyl dostal i s celou rodinou. Syřan Hadí o něj nestojí – necítí se v Česku vítán. Příběhy šesti lidí, kteří unikli před válkou či pronásledováním, jsou si podobné. Spojuje je touha po novém začátku. Zástupci organizací pomáhajících uprchlíkům se ve filmu zamýšlejí nad tím, kam se poděl solidární přístup české společnosti z počátku 90. let, kdy jsme nabídli pomocnou ruku tisícům Bosňáků prchajícím z Jugoslávie. A ptají se, vůči komu je vlastně namířená nenávist převlečená za vlastenectví.

Režie, kamera: Saša Dlouhý
Dramaturgie: Jana Hádková
Kreativní producentka: Martina Šantavá
Střih: Jakub Voves
Zvuk: Václav Flegl
Hudba: JTNB / Ježíš táhne na Berlín / Jesus marches on Berlin
Produkce: Freesam Production
Koprodukce: Česká televize, GogoLab
Distribuce: Aerofilms

? ČAS A MÍSTO:
11. dubna 2018 od 18:45 na Malé scéně, Havlíčkova 621, Ústí nad Orlicí

www.freesam.org

11. 4.  (18:45–20:05)
Havlíčkova 621, Ústí nad Orlicí
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ