Jízdy těžké techniky v Králíkách 

KDY: sobota 30. května od 12 do 15 hodin 
KDE: Vojenské muzeum v Králíkách 

Vojenské muzeum v Králíkách chystá první jízdy těžké techniky v letošním roce. Tankodrom u muzea otevře prezentace VP 90 (BVP 1), začne v sobotu 30. května ve 12 hodin, konec je plánován na 15. hodinu. Zájemci se mohou nechat svézt. Rezervace se přijímají na telefonním čísle 604 407 901 nebo na e-mailu m.vecer@armyfort.com. V případě nepříznivého počasí bude ukázka zrušena.

Hasiči pokácí májku 

KDY: sobota 30. května od 19 hodin
KDE: hasičské cvičiště Líšnice
ZA KOLIK: zdarma

Na tradiční a oblíbené Kácení máje zvou v sobotu hasiči ze sboru dobrovolných hasičů v Líšnici nedaleko Žamberka. Uskuteční se od 19 do 23 hodin na hasičském cvičišti. Připraveno je bohaté občerstvení a komu bude zima, může se dle organizátorů ohřát u táboráku. „Akce proběhne za zvýšených hygienických opatření,“ upozornili hasiči.

Výstava v bývalé trafostanici ve Svařeni ukazuje krásy okolí

KDY: od května do října
KDE: bývalá trafostanice ve Svařeni
ZA KOLIK: zdarma

To je krása, podívej! Tak zní název letošní,  v pořadí již sedmé, výstavy v bývalé trafostanici ve Svařeni. A na jakou krásu se  máme podívat? Výstava nám nabízí  tipy na výlety po přírodních krásách a zajímavostech našeho okolí. Okolím je myšleno vzdálenost cca 20 km vzdušnou čarou od Svařeně. V úvodu výstavy je  velká turistická mapa s vyznačením popisovaných lokalit. Dále následují  konkrétní popisy míst, přírodní zajímavosti,  jejich fotografie, historické údaje či pověsti.  A kam návštěvníky zavedeme? Jsou to přírodně i kulturně  hodnotná místa:  vyhlídka Poklona a přírodní rezervace  Střemošická stráň,  Toulovcovy maštale,  Pivnická  a Střítežská rokle,  Bětnické údolí, Kusá hora, Šilinkův důl kolem řeky Krounky u Rychmburku,  vycházka naučnými stezkami v okolí Vysokého  Mýta,  arboretum v Hamzově léčebně v Luži, Nedošínský háj, Růžový palouček a  skalní útvary v Pelinách v Chocni. Zajímavá je také zmínka o památných stromech a zapomenutých hradištích zmiňované oblasti. 

Výstava je opět umístěna v bývalé trafostanici v centru obce Svařeň a je volně přístupná od května do října.  Zpestřením pro návštěvníky je nabídka knih ze sousedské knihovny, která je také umístěna v trafostanici. Zajímavé  je místo ve středu obce Svařeň.  Stráž starobylému  máchadlu s nevysychajícím pramenem dělá vodník Bert. Vedle stojí zrekonstruovaná kalvárie z roku 1839. Holt padlým svařeňským občanům za 1. světové války můžete vzdát u pomníku, který byl slavnostně odhalen 11. listopadu 2018 u příležitosti 100 let od konce světové války. Věříme, že návštěva výstavy ve Svařeni ve vás probudí obdiv a pokoru k přírodě a úctu a pozitivní vztah k danému místu. Pavla Dušková, osadní výbor Svařeň 

Výletníkům usnadní cestu cyklobusy

KDY: každou sobotu, neděli a o svátcích dle jízdního řádu
KDE: linky napříč Pardubickým krajem
ZA KOLIK: dle tarifu IREDO + příplatek 20 Kč za převoz kola

Vydat se na pěší nebo cyklistický výlet po Pardubickém kraji bude o něco snazší, po roce opět vyjíždí oblíbené cyklobusy.  Letos poprvé vyrazily v sobotu 30. května a budou v provozu až do (včetně) pondělí 28. září 2020. Vyjedou tak každou sobotu a neděli, ale také i o státních svátcích. Na všech linkách platí jednotný tarif IREDO. Cena za převoz kola je 20 Kč bez ohledu na vzdálenost. Připraveno je šest linek, autobusy vyjíždí z Moravské Třebové, Poličky, Pardubic, Litomyšle, Lanškrouna a Chrudimi a křižují téměř celý Pardubický kraj. Aktuální jízdní řády společně s nutnými informacemi jsou dostupné na veřejných dopravních portálech www.portal.idos.cz, www.idos.cz nebo můžete využít mobilní aplikaci IDS IREDO dostupnou ke stažení na www.oredo.cz. Obrátit se také můžete na Call centrum IREDO, tel.: 491 580 333.