Studenské skály: „Malý“ přírodní zázrak skrytý v srdci Orlických hor
KDY: kdykoliv
KDE: Orlické hory
ZA KOLIK: zdarma

Skály, kterým se říká také Studenecké, se nacházejí na jihovýchodním svahu vrchu Studený, v nadmořské výšce okolo 700 metrů. Skály jsou nejlépe dostupné po červené turistické značce z obce Vlčkovice, od které jsou vzdáleny přibližně 1,6 km, či z obce Studené. V blízkosti najdeme Mladkov, údolí Tiché Orlice a známou přehradu Pastviny. Nejbližší vlakové spojení je v zastávce Těchonín na trati Letohrad – Hanušovice. Skalní skupina je 500 metrů dlouhá a přibližně 20 m vysoká. Horolezci uvítají, že přímo na skalách si mohou přečíst názvy, nástupy i obtížnost. Skály jsou ideálním místem pro čtyřkové a pětkové lezce, na své si přijdou ale i šesťáci. A každá skála umožňuje několik cest, často s převisy. Skalní útvar tvoří místy přerušovanou skalní hradbu a skládá se z ruly. Jednotlivé skály mají různá jména, např. Petrova, Slunečná, Vyhlídka, Dívčí, Titanic nebo U buku. Studenské skály patří nejen k oblíbeným místům horolezců, ale nabízejí také neobyčejný pohled do širokého okolí, a to na masiv Kralického Sněžníku i Hrubého Jeseníku nebo na Bukovohorskou hornatinu.

Orlické muzeum vítá jaro online výstavou Jarní cvrlikání
KDY: kdykoliv
KDE: www.orlickemuzeum.cz
ZA KOLIK: zdarma

Počátek jara v přírodě nejen vidíme, ale také velmi dobře slyšíme. Asi nejhlasitějším projevem přicházejícího jara je ptačí zpěv. Ozývají se kromě ptáků, kteří se k nám vracejí ze zimovišť, i ti, kteří u nás zimu zdárně přečkali. Orlické muzeum v Chocni připravilo pro veřejnost online výstavu s názvem Jarní cvrlikání, kde jsou prezentovány exempláře z muzejní ornitologické sbírky doplněné audioukázkami zpěvu jednotlivých druhů ptáků. Výstavu najdete na webové platformě indihu.cz po kliknutí na tento odkaz https://exhibition.indihu.cz/…/Jarncvrlikn2021-03…

Webová exkurze České Třebové je doplněna o sportoviště
KDY: kdykoliv
KDE: www.virtualtravel.cz/
export/ceska-trebova

ZA KOLIK: zdarma

Na městském webu je od loňského roku zveřejněna virtuální prohlídka města, která kromě impozantních pohledů z ptačí perspektivy nabízí i možnost prohlédnout si architektonické dominanty České Třebové. Letos je prohlídka rozšířena také o městská sportoviště. Jedná se o sjezdovku Peklák, zimní stadion a krytý plavecký bazén. Kompletní prohlídku naleznete pod odkazem https://www.virtualtravel.cz/export/ceska-trebova/.

Ideální výlet pro nejmenší
KDY: kdykoliv
KDE: Letohrad
ZA KOLIK: zdarma

Procházka začíná a konči v Letohradě na Václavském náměstí. Z parkoviště se vydáte do zámeckého parku, který nabízí malý okruh. Nalézá se zde množství vzácných rostlin a dřevin. V pravém horním rohu parkové zdi stojí otevřený empírový pavilon jako odpočívadlo, v levém horním rohu pak umělá jeskyně s vyhlídkou.

Soutěž „Vím proč“ ukazuje dětem, že s fyzikou je zábava. Vyhrát můžete 200 tisíc
KDY: do 31. května
KDE: www.vimproc.cz
ZA KOLIK: zdarma

Soutěž „Vím proč“ zve žáky základních a středních škol na objevování krásy a tajemství fyziky zábavnou interaktivní formou. Letošní ročník je věnovaný obnovitelným zdrojům, pokusy na toto téma tedy mají šanci vyhrát hned dvakrát. Ti, kdo se rozhodnou natočit pokus s jejich využitím, tak automaticky soutěží také o 26800mAh powerbanku Viking se solárním panelem. „Vezmi mobil, natoč zajímavý pokus z fyziky a vyhraj 200 tisíc pro svoji školu,“ lákají děti na soutěž organizátoři. Krátká videa s natočenými pokusy mohou jednotlivci či týmy vkládat na webový portál www.vimproc.cz až do 31. května. Odborná porota všechna videa vyhodnotí a vyhlášení vítězů se uskuteční v červnu. Stejně jako v minulých letech čeká autory dvou nejpovedenějších videí šek od Nadace ČEZ na 200 tisíc korun pro jejich školu. První tři týmy z každé kategorie (základní a střední škola) navíc získají poukázky na on-line nákupy v hodnotě deseti, pěti a tří tisíc korun pro každého člena natáčecího štábu.