Knižní tip: Českoslovenští karosáři  
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě v těchto dnech vydalo první část z nové edice o československých karosářích. Tento díl se na 208 stranách věnuje všem (nám) známým karosárnám na území dnešního Pardubického kraje.
Karosářství bylo svého času velmi rozšířené a úzce souviselo s rozvojem automobilismu a automobilové výroby. Naproti tomu je dnes už tak trochu zapomenutým oborem, schovaným kdesi v útrobách robotizovaných automobilek. A právě proto se Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě rozhodlo popsat a zdokumentovat výrobu a historii československých karosáren. Výsledkem této práce je první díl knihy, která mapuje historii osmi karosářských firem z území dnešního Pardubického kraje. Podařilo se nám získat velké množství unikátního materiálu, jako jsou dobové fotografie, plány i svědectví pamětníků či rodinných příslušníků. Díky nim jsme mohli vykreslit nejenom specifika karosářské výroby, ale i mnohé hospodářské a sociální aspekty období první poloviny 50. let 20. století. V prvé řadě však čtenářům předkládáme příběhy nesmírně zajímavých, pracovitých a houževnatých lidí, kteří se zapsali do československé automobilové historie. Knihu zakoupíte za 570 Kč.

Silon, perlon, dederon 
KDY: kdykoliv  
KDE: web Východočeského muzea  

Na internetových stránkách Východočeského muzea (www.vcm.cz) můžete navštívit webovou výstavu. Jmenuje se Silon, perlon, dederon a návštěvníky provede historií umělých textilních vláken v českých zemích. „Silonky či nylonky jsou pojmy, které známe všichni. Silonové vlákno si proto většina z nás spojuje právě s dámskými punčochami a punčocháči. To byly první výrobky z polyamidové příze, kterou vyvinuli ve Spojených státech a pojmenovali nylon. V Československu vynalezl podobné vlákno Otto Wichterle a vyrábět jej začal podnik Silon,“ vysvětlila kurátorka sbírky Odívání Markéta Beňovská. Původně luxusní materiál se ale brzy dočkal univerzálního použití a už v průběhu 50. let z něj vznikaly snad všechny druhy oděvů – šaty, košile, kabáty i spodní prádlo. Na fotografiích Luďka Vojtěchovského tak návštěvníci výstavy mohou obdivovat šaty a sukně, šátky, plavky, rukavice.

Tip na výlet do přírody 
Šibeniční vrch u Poličky

Smutnou historii místa, které sloužilo k výkonu práva hrdelního a obestírá ho řada tajemných pověstí, připomíná dnes už jen dřevěný kříž uprostřed lesoparku Liboháj v Poličce. Provede vás jím naučná stezka U Poličky. Jedno z jejích zastavení patří i vyhlídce Na Špici, odkud se otevírají malebné výhledy na Žďárské vrchy. Stezka nevynechává ani přírodní zajímavosti v okolí starobylého města, které proslavil Bohuslav Martinů.

Tip na výlet 
Dolní Morava 

Resort Dolní Morava na Králicku je návštěvníkům otevřen. Kdo dorazí, může si vyšlápnout na Stezku v oblacích, svézt se k ní lanovkou a dolů sjet nejdelší bobovou dráhou v republice. Lanová dráha je v provozu od pátku do neděle od 10 do 17 hodin, Stezka v oblacích denně od 10 hodin a stejně tak i Mamutí bobová dráha. Více info najdete na www.dolnimorava.cz.