Kováři od sv. Zikmunda lákají na řemesla i koncerty
KDY: 28. května
KDE: Sopotnice

Následující sobotu můžete zavítat na šesté přátelské setkání kovářů v Sopotnici, které odstartuje v 11 hodin na farské zahradě u kostela sv. Zikmunda. Čekají vás ukázky práce kovářů se zapojením široké veřejnosti, kování koní za tepla a noční kování. Těšit se můžete také na střelbu z historických zbraní, ukázku výstroje napoleonských vojáků, řízenou degustaci vín a dětskou kovárnu. K občerstvení se bude podávat čerstvě upečený domácí chléb z tradiční dřevem vytápěné chlebové pece, pomalu pečená vepřová kolena, vepřová žebírka, pečená krůtí stehna a kachní čtvrtky. O hudební program se postarají kapely Modrý den, Poitín a Plazma.

Dětský den s nejlepším přítelem člověka
KDY: 28. května
KDE: Choceň

Základní kynologická organizace Choceň (cvičiště pod Chlumem) pořádá o poslední sobotě v měsíci 28. května od 9.00 hodin dětský den se zvířaty. Děti se mohou těšit na lesní stezku, projížďky na koních, ukázky techniky, střelbu ze vzduchovky. Samozřejmostí bohatá tombola, dobré občerstvení a další aktivity pro děti, ale i rodiče.

Muzejní noc otevře Sýpku večer
KDY: 28. května
KDE: Rokytnice v Orlických horách

Muzejní noc nabízí každoroční příležitost navštívit muzeum v netradičních večerních hodinách. Kromě prohlídky muzea na vás čeká doprovodný kulturní program. Na Rychnovsku se k události připojuje Sýpka a v případě příznivého počasí bude připraveno i posezení při svíčkách, káva a občerstvení.

Putování po šlechtických sídlech kolem Orlice
KDY: sezona 2022
KDE: Rychnovsko

Putujte po šlechtických sídlech, která lemují řeku Divokou Orlici.V okruhu 9 kilometrů na vás čekají příběhy romantických zámků – Zámku Častolovice, Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, Zámku Doudleby nad Orlicí, Zámku Potštejn a majestátních hradů – Potštejn a Litice. Zpestřete si návštěvu České Loiry novou turistickou hrou s putováním, která je spojena s oblíbeným sbíráním razítek do hrací karty a není časově omezená. Hrací kartu s mapkou a slosovatelným kupónem získáte za symbolickou cenu 5 korun na všech šesti historických sídlech nebo v síti partnerských informačních center regionu.

Památník obětem internace
KDY: v těchto dnech
KDE: Králíky

Expozice Památníku byla v roce 2019 přestěhována z areálu kláštera na blízké Hoře Matky Boží, kde sídlila deset let. Na jejím bývalém místě vzniklo návštěvnické centrum. Nová expozice v budově Muzea na Velkém náměstí je mnohem rozsáhlejší, a to jak svojí plochou, tak hlavně odborným a historickým obsahem. 

V Památníku obětem internace mají návštěvníci možnost se seznámit s osudy některých z internovaných řeholníků. Expozice zachycuje v několika bohatě členěných sálech pomocí dobových instalací a množství exponátů jejich životní cestu v 50. letech 20. století. Ve výstavě je také zmíněna památka řádu redemptoristů, kteří jsou historicky spjati jak s budovou bývalé školy (dnešní sídlo Muzea), tak s poutním místem na Hoře Matky Boží. 

Blíží se Město v pohybu. Otevře sportoviště zadarmo
KDY: 30. května až 4. června
KDE: Ústí nad Orlicí

Městská slavnost Město v pohybu v letošním roce se uskuteční v tradičním jarním termínu. Její 23. ročník odstartuje v pondělí 30. května. Do soboty 4. června se mohou návštěvníci těšit na bohatý kulturní a doprovodný program, v němž se představí mnoho profesionálních, regionálních i místních skupin, spolkůa souborů.Sportovní část akce si letos organizují jednotlivé školy dle vlastního programu. Zachovány jsou sportovní hry mateřských škol.

Novinkou je sportování pro veřejnost. Vybraná sportoviště ve městě budou po dobu akce zpřístupněna veřejnosti zdarma. Pro děti budou připravena dětská divadélka, malování na obličej či dětské atrakce na ruční pohon.Na podiu na Mírovém náměstí se představí například Aneta Langerová, Kamil Střihavka, Motherś Angels, Lucie Revival, Gaia Mesiah, Balage feat &Tereza, AG Flek nebo Celest & Charles. Závěr akce bude patřit skupině The Backwards.

Podrobný program naleznete na webových stránkách města Ústí nad Orlicí: https://www.ustinadorlici.cz/cs/turista-a-volny-cas/kalendar-akci/tradicni-kulturni-akce/mesto-v-pohybu.