Komedie Lady Oskar má za sebou stou reprízu. Byla pro vás vůbec v něčem výjimečná vzhledem k tomu, že už několik jiných vašich představení dosáhlo tohoto jubilea?
Byla výjimečná v tom, že jsem právě tuhle komedii i režírovala.

Jana Paulová o hraní a režírování komedií:

Zdroj: Youtube

Jak dlouho jste spěla k rozhodnutí ji režírovat? 
Vzhledem k tomu, že jsem skoro do všech našich inscenací v Divadle Kalich více či méně režijně vstupovala, nebylo to, myslím, pro většinu mých kolegů, kteří se mnou již dříve hráli, takové překvapení. Vysnila jsem si ideální tým spolupracovníků a čekala na jejich reakce, zda se mnou do toho půjdou. První byla autorka kostýmů Samiha Maleh a její bezprostřední nadšená reakce mě hodně povzbudila. A jak jsem tak ty úžasné kolegy postupně oslovovala dál, nikdo mi to nehodil na hlavu a kupodivu se tomu ani nikdo, alespoň přede mnou, nedivil.

Lady Oskar je moderní verzí komedie Oskar s Louisem de Funèsem v hlavní roli. Máte ráda jeho filmy?  
Filmy s Louisem de Funèsem mám moc ráda a viděla jsem je snad všechny. Když jsem v Paříži zjistila, že autoři napsali verzi pro herečku, nebylo co řešit.

Jana Paulová
Být babičkou je absolutní odvaz, říká herečka Jana Paulová

Není tajemstvím, že ráda cestujete. Byla jste se v Saint Tropez podívat na slavnou četnickou stanici?
To si pište, že jsme ji hledali. Sice marně, ale hledali. (smích) Jeli jsme kdysi dávno na svatební cestu s mým mužem stopem po Francii a Saint Tropez bylo jedním z našich cílů právě proto, že jsme ho znali z filmů s Louisem de Funèsem.

Hlavní postava Clara Barnier v Lady Oskar je rázná podnikatelka, matka, šéfová i manželka, kterou nic na světě nezlomí… Na co všechno jste za léta hraní přišla, že máte společné?
Tak rozhodně humor, se kterým ta postava i možná nechtěně komunikuje. A také to, že někdy mám tendenci řešit jednoduché situace, stejně jako ona, velmi komplikovaně.

Jana Paulová oslavila stou reprízu komedie Lady Oskar:

Máte ji ráda?
Bažení po penězích tedy zrovna neodpovídá mé životní filozofii, ale ta postava mě baví, jinak bych ji ani nemohla hrát. Umožňuje mi vypořádat se skrze humor s ne zrovna obdivuhodnými, ale zato velmi rozšířenými lidskými vlastnostmi. Ta hra je vzdálenou parafrází Moliérova Lakomce, Clara je chvilkami trochu Harpagon v sukních, ovšem její ohromný majetek jí nespadl do klína zázrakem nebo nějakým podvodem, ona si všechno sama těžce vydělala a nechce se o něj nechat připravit. A tady právě jsou ta nestandardní řešení jednotlivých situací z mého pohledu velmi vtipná.

Stá repríza připadla na Valentýna. S manželem brzy oslavíte padesát společných let, což už se v dnešní době příliš nevidí. Prozradíte váš osvědčený recept na šťastný vztah?
Žádný obecný recept neexistuje, každý člověk preferuje ve vztazích něco jiného. U nás je to láska, vzájemný respekt, smějeme se stejným věcem, nevlastníme se navzájem a prostě nás baví spolu být.

Jana Paulová a Václav Vydra
Jana Paulová a Václav Vydra: Láska v pokročilém věku by neměla být tabu

Oslavíte spolu vaše výročí, nebo to příliš neprožíváte?
Umíme oslavit v tomto ohledu úplně bezvýznamný den a na výročí zapomenout. Takže uvidíme, jak to dopadne. (smích)

Právě na hře Lady Oskar jste s manželem a ještě s dcerou Anežkou spolupracovali. Plánujete to v budoucnu zopakovat?
S manželem spolupracujeme celý život. Napsal hudbu skoro ke všem představením, ve kterých jsem hrála, a Anežka překládá nejen pro nás, ale i pro další divadla. Jenom pro nás přeložila z francouzštiny už pátou komedii. Teď bude mít v Divadle Kalich premiéru její další překlad – pro změnu z angličtiny – krásné komedie Návštěva na zabití.

Jana PaulováJana Paulová se svými kolegyZdroj: se svolením Divadla Kalich

Letos budou vaší vnučce tři roky. Pozorujete u ní umělecké sklony? 
Jsem zamilovaná babička a jsem z ní totálně nadšená, ale že bych u ní pozorovala nějaké zvláštní umělecké sklony, na to je ještě moc malá. Mě fascinuje, jak mluví dvěma jazyky a jak přesně ví, s kým má jakým mluvit. Ať bude jednou dělat cokoli, důležité je, aby ji to bavilo a naplňovalo.

Kromě několika stávajících divadelních představení nyní hrajete ještě v seriálu Jedna rodina a v Ordinaci v růžové zahradě 2. Chystáte na letošek pro diváky nějaké překvapení?
Ano chystám, ale zatím o něm nemohu mluvit.


Nahrává se anketa ...