Iniciativa 1000 hodin venku spojuje rodiny po celém světě:

| Video: Youtube

Přibývající výzkumy ukazují, jak důležitou roli pro zdravý rozvoj hraje svobodná dětská hra venku. Kromě mnoha benefitů pro fyzické a psychické zdraví takové aktivity rozvíjí fantazii a zvyšují sebevědomí. Děti se při svobodné hře učí spolupracovat, řídit samy sebe a dosahovat cílů, jak uvádí na svém webu Dětská nemocnice PhiladelphiaLékařská fakulta Univerzity v Harvardu

Vrátit dětství ven se snaží Ginny Yurich, matka pěti dětí, autorka knih, úspěšného podcastu a původním povoláním učitelka. Založila iniciativu 1000 hodin, kterou napříč sociálními sítěmi sleduje milion lidí.


Nahrává se anketa ...

Jak to celé vzniklo?

Ginny Yurich, zakladatelka iniciativy 1000 hodin venku, vyrážela jako matka malých dětí často ven. A čím více si všímala, jak málo dětí se v přírodě pohybuje, tím více se zajímala o to, proč. „Aniž bych znala odpověď, narazila jsem na výzkumy, podle kterých by děti měly strávit venku čtyři až šest hodin denně,“ popisuje na svém webu 1000 Hours.

„Zdálo se nám to přehnané a upřímně nedosažitelné,“ dodává.

Čím více se o téma zajímala, tím více benefitů tohoto času pro děti nacházela. Od sociálních a akademických až po psychické zdraví. A proč tedy zrovna 1000 hodin?

„Zjistila jsem, že průměrné americké dítě stráví u obrazovek až 1200 hodin ročně,“ vysvětluje Ginny Yurich. Cíl tisíce hodin tedy vznikl mimojiné jako snaha alespoň dorovnat čas, který děti stráví u počítače, telefonu nebo televize.

České děti: Tři hodiny na telefonu a dvě venku

České děti bohužel za těmi americkými příliš nezaostávají. Podle průzkumu, který provedla agentura NMS Research, stráví průměrné dítě na telefonu 3,5 hodiny denně. Pokud dítě neprovozovalo žádný sport, strávilo denně na mobilu ještě o hodinu více. Významný rozdíl byl mezi sportujícími a nesportujícími dětmi také v pocitu štěstí. Sportující děti se popisovali jako šťastné až dvakrát častěji, než nesportující.

Podle výzkumu Nadace Karla Komárka tráví některé české děti na počítači, tabletu, telefonu nebo před televizí až pět hodin denně. Oproti tomu venku stráví průměrné české dítě každý den dvě hodiny. „Zatímco 11 % dětí tráví někde venku méně než 4 hodiny týdně, 10 % dětí je venku více než 26 hodin týdně. Celých 50 % dětí se ve zkoumaném týdnu nedostalo do přírody,“ upozorňují autoři výzkumu.

Děti venku jako ohrožený druh

Dostat české děti ven a od obrazovek se snaží také iniciativa Jděte ven. Přišla s popularizační příručkou Děti venku v přírodě: Ohrožený druh. Snaží se motivovat rodiče, aby se s dětmi dostali více ven.

„Mnoho dětí z těch nejvyspělejších zemí světa má problémy se zdravím, fyzickým i psychickým, v míře, jakou jsme ještě před pár desítkami let neznali. Zvyšující se výskyt dětské obezity, stejně jako poruch učení a osobnosti, má charakter epidemie,“ bije na poplach Petr Daniš, autor příručky a ředitel vzdělávacího centra Tereza.

close Ilustrační foto info Zdroj: Deník / Martin Mrlina zoom_in Hry v přírodě pomáhají i ke zlepšení motorických schopností u děti.

Výzkumů prokazujících důležitost zeleně a pobytu v přírodě je dnes nespočet. Všechny shodně upozorňují na negativní dopady nedostatku času stráveného venku. Tématu se věnovala například emeritní profesorka Ingunn Fjørtoft. Ve své studii zkoumala vliv životního prostředí na dětskou hru a vývoj motorických dovedností. Poukázala na významný nárůst motorických schopností u dětí, které si hrály v přírodě.

Pobyt venku pomůže dětem s ADHD i úzkostmi

Nezanedbatelný vliv má hra venku na děti s poruchami pozornosti. Výzkum amerických vědkyň Frances Kuo a Andrey Taylorové se zaměřil na vliv pobytu v přírodě na děti s poruchou pozornosti a hyperaktivitou. „Náš výzkum napovídá, že pobyt venku může být vysoce efektivní při redukci symptomů poruchy pozornosti u dětí. Čím závažnější symptomy, tím prospěšnější hra v přírodních podmínkách byla,“ uvádí autorky studie.

Čas strávený venku pomáhá také dětem s úzkostmi. „S obavami sledujeme nárůst psychických problémů v dětském věku. Pokud umožníme dětem čas strávený v přírodě, můžeme jejich duševní zdraví ochránit,“ shrnuje profesorka dětské psychologie Helen Dodd na portále Neuroscience News.

Výzva pro rodiče: Tisíc hodin venku

Pustit se do výzvy můžete kdykoliv, s dětmi každého věku. Abyste si mohli čas venku zaznamenávat, jsou na webu 1000 Hours připravené ke stažení tematické šablony.

Motiv, který se vám zalíbí, si vytiskněte a pověste doma na místo, kde bude na očích všem členům rodiny. Za každou hodiny strávenou venku si vybarvíte jedno políčko obrázku. Ke stažení je také placená, oficiální aplikace. Její službu ale snadno nahradíte i některou z volně dostupných aplikací pro zaznamenávání času.

Hodiny venku si zaznamenávejte do připravených šablon:

Pokud se vám za rok podaří vybarvit všechna políčka, nezapomeňte se pořádně odměnit. Na instagramu hnutí 1000 Hours najdete k této příležitosti spoustu inspirace. Oslavte milník dortem, společným zážitkem, oslavou nebo si vyvolejte fotky a vytvořte speciální vzpomínkovou knihu.

Když i selhání je úspěchem

Ne každému se povede milníku tisíce hodin dosáhnout. Z mnoha různých důvodů. Vaše snahy může překazit nemoc, nebo povinnosti běžného dne. Jak ale uvádí autorka projektu Ginny Yurich, i selhání je v tomto případě velkým úspěchem. Pokud se totiž díky výzvě dostanete více ven a strávíte čas společně, už jste uspěli.