Děsivá rodinná tragédie, která se v neděli večer odehrála v Lukovně u Sezemic, až příliš připomíná šestadvácátý díl kontroverzního seriálu 30 případů majora Zemana s názvem Studna.

Na počátku všeho stál zřejmě spor dvou bratrů o dědictví po otci – vesnickou usedlost se dvěma rodinnými domy a stodolou. Na jejich konci pak byl požár a sebevražda. Sedmatřicetiletý bratr se zřejmě rozhodl spor vyřešit jednou provždy.

Postupoval důkladně. V obou domech rozlil zápalnou látku, kterou podle zápachu zasahující hasiči na místě identifikovali jako benzín. Zakryl předním sklepní okna hadry, snad aby plameny nebyly vidět příliš brzy. Pak začal ničit. Stodola byla plná sena, stejně tak jako půda jednoho z domů. Obě budovy museli hasiči při likvidaci ohně strhnout. Zachránit už nebylo co.

Druhý rodinný dům byl naštěstí uhašen velmi rychle, na jeho půdě ale čekal hasiče další hrůzný nález. Tělo muže, který se rozhodl vzít na onen svět nejen sebe, ale i celou usedlost. V poslední chvíli si sám přiložil k čelu jateční pistoli.

S následkem jeho řádění bojovalo pět hasičských jednotek – profesionální z Holic a Pardubic a dobrovolné jednotky ze Sezemic, Dašic a Holic, kterým s rozebíráním hořících budov pomáhal i bagr, který zapůjčil jeden ze sousedů.

Hasiči na místě pracovali celou noc a také v pondělí. Večer totiž některé plameny zcela neuhasly. Kromě uskladněného sena totiž ve sklepě jednoho z domů dohořívaly i zásoby uhlí. Žhář navíc benzínem polil i další stavby – plechovou garáž, kůlny i psí boudu. Hasiči tak museli pro jistotu vše hlídat. Plameny definitivně zhasly až v pondělí o půl jedenácté dopoledne. Hasiči stanovili škodu na přibližně jeden a půl milionu korun.

Policie nyní musí potvrdit, že se muž nalezený na půdě skutečně zastřelil sám. "Kriminalisté samozřejmě musí vyloučit, že k úmrtí nedošlo jinak než právě sebevraždou. Je to ale velice pravděpodobné, v podstatě se jen čeká, až vyšetřování sebevraždu potvrdí,“ uvedl jeden z pardubických policistů.
Dělo se na místě

První z domů je společně se stodolou na troud a bagry již objekty srovnávají se zemí. Třetí objekt, rodinný dům, se pravděpodobně podařilo hasičům zachránit včetně střechy. V tomto domě byl na půdě nalezen mrtvý muž. Podle informací Deníku je zřejmou příčinou jeho smrti zastřelení.

I zhruba hodinu a půl po vzniku požáru, který vypukl pravděpodobně kolem 18.30, je v okolí velmi silně cítit benzin, což jen umocňuje spekulace o úmyslném zapálení objektů.

"Při prováděném průzkumu byl v půdním prostoru nalezen muž s prostřelenou hlavou. Podle dosud dostupných informací objekty s největší pravděpodobností zapálil muž, který se poté na půdě zastřelil jateční pistolí," potvrdila mluvčí profesionálních hasičů Vendula Horáková.

Podle prvních informací usedlost obývali usedlost dva bratři. Pravděpodoně spory o vlastnictví nemovitostí, které jim odkázal otec, vedli k tragickému konci.

Nalezený mrtvý muž je pravděpodobně jeden z bratrů; druhého, který se vpodvečer vrátil na kole z práce, nyní vyslýchají vyšetřovatelé. Když muž přijel, usedlost již hořela. Tělo mrtvého muže bylo nalezeno v méně poškozené části usedlosti. Stodola, která byla napěchovaná senem, už je prakticky srovnaná srovnaná se zemí, z přilehlého domu zbyly jen obvodové zdi, v jeho sklepě hoří zásoby uhlí.

Jak se kolem 20.30 hodiny ukázalo, benzinem byly polité i další objekty na pozemku, jako různé přístřešky, garáže a dokonce i psí bouda, ty se však nevzňaly.


TISKOVÁ ZPRÁVA PROFESIONÁLNÍCH HASIČŮ:

V neděli 30. srpna devět minut před devatenáctou hodinou vyjížděli hasiči k požáru dvou rodinných domů, stodoly a dvou technických staveb (přístřešků) do Sezemic-Lukovny.

Rodinné domy byly od sebe vzdáleny přibližně 40 metrů. Hasičům bylo hlášeno, že se uvnitř domu nachází jedna starší osoba. Hasiči ihned provedli průzkum. Jeden ze zasažených objektů se podařilo hasičům dostat pod kontrolu již 14 minut po příjezdu k požáru.

Na místě zasahovali profesionální hasiči z Pardubic a Holic a dále dobrovolní hasiči ze Sezemic, Dašic a Holic. Hasiči kvůli požáru museli nechat vypnout elektrický proud v celé obci. Stodolu, která byla celá zasažena plameny, museli hasiči postupně strhnout. Požár hasiči dostali pod kontrolu v 19.35 hodin.

Při prováděném průzkumu byl v půdním prostoru nalezen muž s prostřelenou hlavou. Podle dosud dostupných informací objekty s největší pravděpodobností zapálil muž, který se poté na půdě zastřelil jateční pistolí.

Oba dva rodinné domy byly silně poškozeny požárem, a to proto, že muž před zastřelením polil všechny místnosti hořlavou kapalinou. Případ nyní vyšetřují hasiči spolu se Službou kriminální policie. Škoda pravděpodobně přesáhne jeden milion korun.

por. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje