Podle počátečních informací operačního byl požár bez škody. „Obyvatelstvo zplodinami a kouřem ohroženo není, koncentrace jsou nízké, kouř stoupá nahoru nad neobydlenou oblast,“ doplnil zhruba dvě hodiny po oznámení operační s tím, že požár se hasičům daří udržet pouze na skládce.

Ilustrační fotografie.
Drog putuje do kraje méně. Pašuje se hlavně auty nebo vlakem

Hustý kouř byl ale vidět velmi daleko. Na událost upozorňovali i lidé na Facebooku, dopravu na silnici I/14 nijak nebrzdila. „Dopravu ale omezují zejména jedinci, co přibržďují, zastavují a fotí si to,“ poznamenal na sociální síti jeden z uživatelů.

Zdroj: Youtube

Požár byl na Krajské operační a informační středisko HZS Pardubického kraje oznámen v 10.44 hodin. Jedná se o skládku o rozměrech zhruba 40 x 30 m. "Hasiči museli zřídit tři čerpací stanoviště. Hasiči do vody přiměšují smáčedlo, a to z důvodu lepšího průniku vody do skládky," uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková s tím, že zásah je pro hasiče náročný. "Zásah je pro hasiče náročný. Je větší spotřeba pohonných hmot a smáčedla. Hasiči měří koncentrace zplodin v ovzduší. Hodnoty jsou minimální a vítr vane kouř nad neobydlenou část území. Zplodiny hoření by neměly ohrozit obyvatele v okolí. Požár hasiči dostali pod kontrolu v 14.28 hodin," dodala. 

Starosta obce zařídil stravu a pitný režim pro zasahující hasiče. Na místo byla povolána i zdravotnická záchranná služba, aby v místě události ošetřila dva dobrovolné hasiče, kteří zkolabovali vyčerpáním. "Jednalo se o dva hasiče kteří byli při 
hašení požáru vystaveni vysokým teplotám. V důsledku toho se organismus těchto dvou mužů jednoho středních let, druhého staršího přehrál," potvrdil mluvčí krajských záchranářů Aleš Malý s tím, že oba muži byli po ošetření převezeni do Orlickoústecké nemocnice. 

"Pomocí techniky – bagru a nakladače byla skládka rozhrabována a dohašována hořící zbylá ohniska. Hasiči rozebírali celé odpoledne místo požáru a na místě poté zůstalo šest jednotek hasičů na dohled," informovala pak v podvečer mluvčí hasičů Vendula Horáková.