„Praskání, hučení a občas i vylétávající jiskry, to byly nejčastější příznaky, když hořely saze v komíně. V topné sezoně od 1. října 2022 do 31. března 2023 jsme zasahovali u 64 případů požárů sazí v komíně nebo požárů způsobených nevhodnou konstrukcí komína nebo nedodržením bezpečné vzdálenosti hořlavých předmětů od tělesa komína a požárů, které měly příčinou souvislost s kamny nebo kotlem na tuhá paliva," uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Pro srovnání, v topné sezoně 2021/2022 hasiči evidovali 79 takových požárů.

Předvánoční požár v Chrudimi mohl mít obětí víc. Tragédii odvrátila pečovatelka
Předvánoční požár v Chrudimi mohl mít obětí víc. Tragédii odvrátila pečovatelka

"K požárům sazí v komíně ale vyjíždíme i v dubnu, od 1. 4. do 11. 4. 2023 evidujeme dalších 7 požárů sazí v komíně. Většinou byla na vině nedbalost majitelů, kteří podcenili pravidelnou údržbu spalinových cest," dodala Horáková.

Od špatné instalace komínového tělesa shořela například chata v Býšti, a to v poslední říjnový večer roku 2022. Škoda se vyšplhala na 500 tisíc korun.

Zásah hasičů byl náročný, trval celou noc.
Oheň zničil bývalý mlýn v Luži. Seniorům dá město plně vybavený byt

Dne 16. října 2022 zasahovali hasiči v Luži u požáru rodinného domu. Škoda byla vyčíslena na 6 milionů korun. Uchránit se podařilo majetek ve výši 4 milionů korun. "Příčinou vzniku požáru byla nepředpokládaná změna provozních parametrů na komínovém tělese," uvedla mluvčí.

Kuriozní příčiny měl požár v Jamném nad Orlicí, kde se muž na podzim snažil zatopit v kamnech pomocí benzínu. To se mu vymstilo a utrpěl popáleniny, a navíc se mu v kotelně vzňal všechen nepořádek u kamen. Tady byla škoda vyčíslena na 200 tisíc korun.

Plamen muži po nalití benzinu vylétl z kamen a všechen nesprávně uložený hořlavý materiál se vzňal.
Další adept na Darwinovu cenu. Zatápěl v kamnech benzinem. Měl štěstí, přežil

"Netopte odpady a neumísťujte do blízkosti topidel žádné hořlavé látky. Vymstí se vám to. Své o tom ví majitelé obchodu v Litomyšli, kde měli nesprávně uložené hořlavé látky poblíž topidla V polovině listopadu roku 2022 došlo v obchodě k požáru. Škoda byla vyčíslena na 2,5 milionu korun. Uchránit se podařilo majetek ve výši 30.000.000 Kč," uvedla Horáková.

Majitelé domu ve Vísce u Jevíčka si už palivové dříví rozhodně neumístí v blízkosti topidla. Jednou to udělali a v polovině prosince jim shořel rodinný dům s dílnou. Škoda byla předběžně vyčíslena na 4 miliony korun.

Požár zničil dům i dílnu rodiny Weissových ve Vísce u Jevíčka. Obec vypsala peněžní sbírku.
Na rodinu z Vísky u Jevíčka, která před Vánoci vyhořela, lidé vybrali 26 tisíc

Dne 9. února 2023 zasahovaly jednotky požární ochrany v Hradci nad Svitavou u požáru v rodinném domě. Škoda byla předběžně vyčíslena na 2.5 milionu korun. Uchránit se podařilo majetek ve stejné výši. Příčinou byla nedbalost při obsluze topidla – uložení hořlavého materiálu v bezprostřední blízkosti topidla.