Škody za 200 milionů korun, kdy shořela polovina továrny, způsobila závada na elektroinstalaci poblíž elektromotoru. Informaci Deníku potvrdil orlickoústecký vyšetřovatel profesionálních hasičů Jaroslav Kubíček.
„Někdy trvá vyšetřování déle, tentokrát se ale zadařilo. Čekáme už jen na vyžádanou dokumentaci od majitele objektu a znalecké posudky z oboru elektro," řekl Kubíček.
Co však zatím jasné není, zda této závadě někdo nepomohl. Takže vyšetřování, na kterém se podílí i kriminálka, pokračuje. Požár zničil prakticky novou výrobní halu.
Policie byla na informace skoupější. „V tuto chvíli pracujeme s několika vyšetřovacími verzemi, jako technická závada s následným zahořením, ve hře je i úmyslné či nedbalostní zapálení objektu," uvedla policejní mluvčí Lenka Vilímková.
I ona však mezi řádky naznačila, že závada na elektroinstalaci je zřejmá. Je jen otázkou, zda vznikla náhodou, či zda se na ní někdo nepodílel. Policie už ostatně pro tento případ od počátku vede trestní řízení pro podezření z trestného činu.
Galvanovna začala hořet v neděli před polednem, hasiči dostali požár pod kontrolu po sedmi hodinách, zcela zlikvidovat se jim ho ale podařilo až v úterý dopoledne. Jeho hašení bylo komplikované kvůli hustému dýmu i výbuchu tlakových nádob. Na místě je množství chemikálií, které jsou podle hasičů zabezpečené. Zlikviduje je specializovaná firma.
Majitel galvanovny Milan Kozák však hasiče za jejich zásah zkritizoval. Přijelo jich prý nejdřív málo a ještě zpočátku hasili vodou namísto pěnovými přístroji.
„Zpočátku ten požár byl jen lokální záležitostí. Kdyby použili pěnové přístroje hned, nemuselo to dojít takto daleko," řekl už v úterý Milan Kozák.
Vedení hasičů se k obvinění vyjádří až v pátek na tiskové konferenci.
Včera se Deníku Kozáka kontaktovat nepodařilo. Už  dříve ale uvedl, že ačkoliv půjde k zemi polovina areálu, do měsíce, maximálně dvou, chce znovu začít rozjíždět výrobu. Firma má 50 zaměstnanců a Kozák s nimi počítá i nadále.
Obor nanášení kovů galvanickou cestou je na vzestupu, zhruba v 80 procentech galvanovny dodávají automobilkám, které v současnosti navyšují výrobu.
Závada elektroinstalace byla příčinou i zničujícího požáru hořické textilky Mileta před Vánocemi roku 2012. Tam oheň způsobila vadná zářivka. Škody dosáhly podobné výše, asi 200 milionů.