„Košťata nastartujeme v 17.30 a odlétáme na hřišti za Veverkovými," zve například Klub žen v Kameničné u Žamberka, který pořádá akci společně s místním sborem dobrovolných hasičů. „Soutěže a mnoho zábavy, masky vítány, každá maska bude odměněna," slibuje zase ústeckoorlický dům dětí a mládeže, který pořádá čarodějný rej v zahradě za budovou.

POZOR NA SÍLU VĚTRU

Ruku v ruce s oblíbeným zvykem jde ale bezpečnost. Stále jde o oheň! A aby nemuseli hasiči vyjíždět, ať už ke skutečným, či domnělým požárům, vybízejí k dodržování několika pravidel. „Před rozděláním ohně bychom měli přihlédnout na směr a sílu větru, ale i na to, kdy naposledy zem svlažily dešťové kapky," varuje mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Aby se veselení neproměnilo v tragédii, je třeba pálení hasičům ohlásit, a to třeba prostřednictvím jejich webových stránek.

OHLÁŠENÉ PÁLENÍ

Hasiči doporučují celou akci dopředu oznámit, na Orlickoústecku to znamená ohlásit pálení Hasičskému záchrannému sboru Pardubického kraje na telefon 950 570 110 nebo pálení zapsat na našem webu, a to i v případě, kdy pálení čarodějnic organizují samotní občané jako fyzické osoby," uvádí Vendula Horáková, přičemž právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny každé spalování hořlavých látek na volném prostranství, tedy i pálení ohňů při oslavě čarodějnického dne, předem oznámit hasičskému záchrannému sboru kraje.

Další, stokrát ohrané, ale přesto stále aktuální rady jsou dbát na bezpečnost sebe a svých dětí, nevhazovat do ohně hořlaviny, jako plechovky od barev či spreje a při ukončení akce se přesvědčit, že oheň je skutečně uhašen. „Ohniště pak můžete opustit po uhašení vodou nebo zasypáním hlínou. Doutnající zbytky se také mohou vznítit," radí mluvčí hasičů.

O tom, že hasiči budou v plné pohotovosti, není pochyb. Oproti tomu policie žádná zvláštní opatření nechystá a veřejný pořádek a plynulý silniční provoz budou hlídky policistů kontrolovat v rámci běžných služeb. „Mimořádná opatření nechystáme a nepočítáme se zvýšením policistů do ulic," potvrdila policejní mluvčí Lenka Vilímková.

TATRA MÁ NOVÝ KABÁT

Kdy jindy se pochlubit nově opraveným hasičským vozem, než právě při filipojakubské noci? To si řekli vysokomýtští dobrovolní hasiči a představení opravené Tatry 815 naplánovali na dnešek. Na hasičském stadionu na Drábech totiž pořádají pálení čarodějnic a právě tam ji všichni, kteří tu budou slavit poslední dubnovou noc, poprvé uvidí. „Rekonstrukce stála tři miliony korun, z toho polovinu zaplatilo město, na druhou polovinu jsme získali příspěvek z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů, který přerozděluje Hasičský záchranný sbor České republiky," sdělil starosta František Jiraský.

OSLAVÍ VÝROČÍ SBORU

S čarodějnicemi svou oslavu 70. výročí založení sboru spojili i dobrovolní hasiči z ústeckých Hylvát, kteří kromě ukázky své techniky naplánovali i seskok parašutistů či spoustu soutěží pro děti.