V pondělí, právě když si historický exponát z březového a smrkového dřeva prohlížely děti, došlo k výboji v led diodové žárovce ve vitríně a svítidlo začalo hořet. Spadlo na saně a zapálilo imitaci sněhu. Děti přivolaly pracovníky muzea a jeden z nich duchapřítomně práškovým hasicím přístrojem plameny včas zlikvidoval.

„Během krátké chvíle byl požár uhašen, saním se skutečně nic nestalo,“ ujistil Deník ředitel Kulturního centra v Letohradu Jaroslav Moravec. Nové osvětlení bylo do expozice zabudováno nedávno.

Do letohradského muzea zamířily i vozy profesionálních hasičů. „Hasiči po příjezdu místo požáru zkontrolovali a vyšetřovatel hasičů předběžně stanovil škodu na tři tisíce korun,“ uvedla tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková. Potvrdila, že příčinou vzniku požáru byla technická závada na svítidle.

NAPOLEONOVY SANĚ jsou spojovány s Napoleonovým útěkem z Moskvy v roce 1812. Inkognito dojel až do Drážďan, kde se stal hostem saského státního a komorního ministra Camilla hraběte Marcelini-Ferettiho. Tady Napoleon obdržel od saské královny saně nové, na kterých pak pokračoval do Lipska. Syn hraběte Camilla, Petr, se do Kyšperka přiženil a v roce 1823 nechal saně přivézt. Zprávu o historii saní sepsali členové Městského úřadu v Kyšperku 1. 6. 1882 podle výpovědi lesníka Josefa Zappa, který saně osobně převážel.

(zdroj: info.letohrad.eu)

Ilustrační foto.
Prstýnek chlapci sundali až hasiči