Bohužel vysokou škodu na majetku způsobil požár, ke kterému hasiči vyjížděli v pondělí po patnácté hodině. Na střeše rodinného domu došlo k požáru fotovoltaických panelů pro výrobu elektřiny. Bohužel zařízení nebylo možné vypnout a zásah se tím hasičům výrazně zkomplikoval. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu. Panely navíc mají tendence vybuchovat, může za to použitý materiál.

„Hasiči už bohužel museli přihlížet, jak se střecha domu propadá. Kvůli bezpečnosti musel zásah probíhat v nejvyšší možné opatrnosti,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Na místě hasiči stále zasahují a ještě dlouho budou. „V této chvíli je požár již lokalizován (dále už se nešíří, pozn. redakce) ale likvidace ještě dvě nebo tři hodiny potrvá. Následovat bude rozebírání střešní konstrukce, takže samotný zásah může ještě trvat šest hodin," popsal operační důstojník pardubických hasičů.

Na místě jsou jednotky profesionálních hasičů ze stanic Holice, Pardubice a Hradec Králové a povoláno bylo osm jednotek dobrovolných hasičů z okolí. Na místě se pro zasahující hasiče zřizuje i odpočinkové zázemí, některé týmy bude nutné i střídat. Na místě pracuje asi třicet hasičů.

Krása byla nejen ve vzduchu, ale i na zemi.
Oslava stoletého výročí Československého letectví dopadla na výbornou

Mobilizace platí i pro hasiče, kteří v Hoděšovicích nezasahují. Například jednotka dobrovolných hasičů Dašice byla preventivně povolána na stanici pro případ potřeby dalšího zásahu u jiné události. 

„Z opatrnosti se hašení provádí z žebříku. Jednak i přes provedená opatření mohou být panely stále pod proudem, jednak konstrukce střechy při požáru už byla značně poškozena,“ doplnil operační důstojník.

Zcela zlikvidovat požár se povedlo až v 18.14 hodin. Do úterního rána pak místo ještě střežili dobrovolní hasiči z Býště. 

„Vyšetřovatel hasičů spolu s majitelem domu stanovili předběžně škodu, kterou plameny způsobily, na 6 milionů korun. Příčinou vzniku požáru byla možná závada na elektrickém zařízení k fotovoltaice na měniči nebo rozvodné skříňce. Uchránit se podařilo majetek ve výši 2 miliony korun,“ dodala Vendula Horáková.

Proč je fotovoltaika takový problém pro hasiče?

„Základním pravidlem při hašení fotovoltaiky je, že se hasební zásah vede, jako by se jednalo o zařízení pod napětím, protože ani při odpojení fotovoltaických panelů od střídače, nelze vyloučit, že vodiče vedoucí od fotovoltaických panelů budou pod napětím. Hašení těchto panelů je pro hasiče velmi náročné. Elektrické napětí na fotovoltaickém panelu může dosahovat 20 až 40 V, panely se většinou sériově propojují do sekcí. Výsledné napětí stejnosměrného proudu odcházejícího z propojených panelů může být až 1000 V. Je tedy nutné zabránit šíření požáru, chránit nosné konstrukce, aby nedošlo ke ztrátě nosnosti. Hasiči se musí vyhýbat kontaktu s vodivými částmi střechy. Kdo by se dotknul fotovoltaických panelů, riskuje úraz elektrickým proudem, jehož účinek může být fatální,“ popisuje Vendula Horáková.

Ilustrační foto
Ministerstvo zrušilo záporné stanovisko ke spalovně