Do Anenské Studánky, místní části Helvíkov vyjížděli profesionální i dobrovolní hasiči z celého okolí. Ve vesnici hořel statek.

"Při příjezdu první jednotky na místo byla již střecha objektu celá v plamenech. Hořela jak obytná, tak i hospodářská část stavení. Ohnisko požáru bylo s největší pravděpodobností v podkroví," uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Objekt měl dřevěné stropy a požár se díky padajícímu hořícímu dřevu rozšířil mimo jiné i do garáže. Uvnitř tak shořela čtyřkolka, motocykly a zasaženy byly i kanystry s palivem. "Žena se snažila vypnout přívod elektrického proudu a pokusila se i hasit, ale pro jednu osobu to byl doslova marný boj s plameny," podotkla Horáková.

Hasiči dostali požár pod kontrolu v 11.27 hodin. „Stáří objektu je asi 100 let, příčina vzniku požáru bude nyní vyšetřována,“ sdělil vyšetřovatel Jaroslav Kubíček z HZS územního odboru Ústí nad Orlicí. Na místo vyšetřovatel hasičů povolal i znalce z oboru elektro z Institutu ochrany obyvatelstva HZS ČR Lázně Bohdaneč.

Škoda na statku byla předběžně vyčíslena na 4,24 milionu korun. „Vyloučili jsme závadu na komínovém tělese, hru dětí i cizí zavinění. Přesnou příčinu vzniku požáru nejsme ale nyní schopni přesně říci,“ dodal Kubíček.

Hasiči museli poskytnout ještě na místě ženě, která byla v době vzniku požáru spolu s vnučkou uvnitř objektu, kyslíkovou terapii. Přivolána byla i posádka zdravotnické záchranné služby, která ženu na místě ošetřila.