Po kolizi obou aut narazil kamion do rodinného domu, v němž byla klempířská dílna a malý penzion. V troskách zůstala celá kabina a v ní uvězněni žena s mužem a jejich malý syn.

V tu chvíli majitel domu i jeho synové byli naštěstí úplně jinde. „S pánem jsem mluvila a vyprávěl mi, že chvilku před nehodou si chtěl jít akorát uvařit kafe, jenže uslyšel kočičí mňoukání, a tak se šel podívat, odkud vychází. A v ten okamžik do domu narazil kamion. Navíc běžně jsou v dílně i jeho dva synové. Ti ve čtvrtek odcházeli dřív kvůli hokeji," vypráví starostka.

Ona sama byla u nehody několik hodin a snažila se hasičům a všem, kteří tady zasahovali, aspoň trochu pomoci. Vyjít vstříc jim mohla alespoň koupením pití a baget, jelikož záchranné a odklízecí práce trvaly více než sedm hodin. Silnice byla uzavřena až do půl jedenácté večer.

Přestože byli hasiči už zpocení, unavení a špinaví, stále s velkým odhodláním bojovali především o život mladé ženy. Ta byla v kabině vozu pod troskami domu zaklíněna nejhůře. Čtyřletého syna se podařilo vyprostit poměrně rychle, nakonec byl vystříhán z kusů zkrouceného plechu i muž, ale žena byla v nejhorším místě. Hasiči ji dostávali ven více než čtyři hodiny. „Byla to velmi náročná práce. Když jsme přijeli na místo, okamžitě bylo jasné, že dostat se k posádce kamionu nebude snadné. Ještě před naším příjezdem se snažili pomoci lidé z motorestu, ale neměli šanci se ke zraněným osobám dostat," popsal celou situaci velitel zásahu rychnovských hasičů Michal Kalous.

Panovaly velké obavy, že se dům zřítí. Jeho statika byla značně porušená a včera se také rozhodovalo, zda bude muset být zbourán. Podle neoficiálních informací zřejmě nic jiného majiteli nezbude.

Hasiči tak měli při zásahu velký strach, aby trosky nezavalily kabinu ještě víc. „Museli jsme nakonec použít i podpěry, abychom ženu z vozidla bezpečně dostali. Naštěstí byla stále při vědomí a komunikovala. Celou dobu se o ni staral jeden z kolegů," uvedl velitel zásahu.

Celá rodina nakonec skončila v hradecké fakultní nemocnici. „Muž i díte jsou již mimo ohrožení života. Chlapec se musel podrobit menší operaci, ale oba jsou již na standardním oddělení. Žena byla ve vážném stavu a nyní je připojena na plicní ventilaci. Je však stabilizovaná, mimo ohrožení života," upřesnil lékařský náměstek Zdeněk Tušl.

Poprvé „naostro"
Nehoda se vryje do paměti nejen profesionálním hasičům, kteří co se dopravních kolizí týče nic podobného zatím nezažili, ale i jednotce sboru dobrovolných hasičů v Lípě nad Orlicí. Ta vznikla teprve nedávno a čtvrteční nehoda pro její členy byla prvním ostrým zásahem. „Všichni odvedli vynikající práci a jsme tady na ně pyšní. Jednotku jsme zřídili hlavně kvůli povodním, ale ve čtvrtek si vedli výborně. I profesionální hasiči z Rychnova, kteří pracovali naplno, je chválili. Všem patří obrovský dík," dodává starostka obce Monika Vrátilová.

Příčiny nehody jsou nyní předmětem vyšetřování policistů. Podle dosavadních výpovědí svědků, však zřejmě střet zavinil 52letý šofér dodávky. Ten byl s lehčím zraněním převezen do rychnovské nemocnice.