Blesk udeřil do stohu se slámou v České Třebové-Lhotce ve středu 7. června v podvečer. Při lokální bouřce blesk zapálil asi 50 kusů lisovaných balíků slámy poblíž statku. Venku vedle stohu bylo v době bouřky zvířectvo – býci a krávy. Zvířatům se ale podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové nic nestalo.

"Asi 30 balíků slámy zachvátily plameny. Hasiči požár zlikvidovali a uchránili zbylých asi 20 balíků slámy. Škoda je dle slov vyšetřovatele předběžně vyčíslena na 12 tisíc korun. Uchránit se podařilo slámu v hodnotě 8 tisíc korun," uvedla Horáková.

Kvůli vyšetřování nehody byla silnice uzavřena.
Silnice smrti. Motorkářka Aneta je pátou obětí na jediném kilometru od roku 2014

Stoh museli hasiči podle jejích slov nejen prolévat vodou, ale také rozebírat. Hasiči používali hasící hřeby, aby uhasili slámu v kotoučích.

„Svědci uvádějí, že blesk udeřil, ozvala se obrovská rána, která měla otřást celou Lhotkou. Zhruba každý rok evidujeme požár od blesku, který poškodí nebo zapálí objekt, ale aby blesk udeřil a podpálil volně stojící stoh, to nepamatuji za 28 let služby u hasičů,“ říká vyšetřovatel příčin vzniku požáru Jaroslav Kubíček z územního odboru Ústí nad Orlicí. 

Na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů.

Větrná elektrárna a její stavba, ilustrační foto
Chotěnov rozhodne o stavbě vrtulí. Miliony by nám pomohly, přiznává starostka