Blesk udeřil do stohu se slámou v České Třebové-Lhotce ve středu 7. června v podvečer. Při lokální bouřce blesk zapálil asi 50 kusů lisovaných balíků slámy poblíž statku. Venku vedle stohu bylo v době bouřky zvířectvo – býci a krávy. Zvířatům se ale podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové nic nestalo.

"Asi 30 balíků slámy zachvátily plameny. Hasiči požár zlikvidovali a uchránili zbylých asi 20 balíků slámy. Škoda je dle slov vyšetřovatele předběžně vyčíslena na 12 tisíc korun. Uchránit se podařilo slámu v hodnotě 8 tisíc korun," uvedla Horáková.

Stoh museli hasiči podle jejích slov nejen prolévat vodou, ale také rozebírat. Hasiči používali hasící hřeby, aby uhasili slámu v kotoučích.

„Svědci uvádějí, že blesk udeřil, ozvala se obrovská rána, která měla otřást celou Lhotkou. Zhruba každý rok evidujeme požár od blesku, který poškodí nebo zapálí objekt, ale aby blesk udeřil a podpálil volně stojící stoh, to nepamatuji za 28 let služby u hasičů,“ říká vyšetřovatel příčin vzniku požáru Jaroslav Kubíček z územního odboru Ústí nad Orlicí. 

Na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů.