“Počasí jako kdyby kopírovalo temný čtvrtek udalostí z Prahy,” zaznělo na Facebooku hasičů Pardubického kraje a žádají, aby byli lidé na svých cestách opatrní.

"Jednalo se zejména o technické pomoci, a to ve 109 případech, kdy jsme odstraňovali stromy přes komunikaci, stromy na elektrickém vedení a utržené plechy ze střechy. Ve dvou případech jsme řešili spadlý strom na vozidlo – tyto události byly naštěstí jen s lehkým zraněním. Dále jsme odčerpávali vodní laguny a monitorovali hladiny vodních toků. Ve čtyřech případech jsme z důvodu nebezpečí otevírali uzavřené prostory, ve dvou případech jsme asistovali při transportu pacienta," sdělil mluvčí hasičů Jakub Stryka.

Výjezdy hasičů v krajiVýjezdy hasičů v krajiZdroj: HZS Pardubického kraje

Pro celý kraj nadále platí výstraha před větrem. Má foukat velmi silně, v nárazech až 90 km/h. Na některých, zejména podhorských tocích, hrozí vzestup hladin na povodňové stupně. 

Například vodní tok Žejbro v Rosicích u Chrasti na Chrudimsku hlásil v noci 3. stupeň povodňové aktivity. Nyní již voda klesá.

Energetici hlásí kvůli větru stovky domácností bez proudu. "5 poruch na vedení vysokého napětí na Pardubicku, Chrudimsku, Ústeckoorlicku. Večer jich bylo 16. Aktuálně, k osmé hodině ráno, je bez energie cca 800 domácností," sdělila mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková.

Od soboty bude podle Českého hydrometeorologického ústavu pokračovat počasí se silným větrem, sněžením přecházejícím v déšť a dalším vzestupem hladin potoků a řek. Takové počasá prý vydrží i přes vánoční svátky.