Podle vyjádření velitele zásahu byly z hořícího objektu evakuovány čtyři desítky osob. Všichni vyvázli bez zranění.

V plamenech byla střecha panelového domu. Požár vypukl v pondělí půl hodiny po poledni, na místě zasahovalo 15 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů ze dvou okresů. S likvidací plamenů bojovalo 80 hasičů. Na střeše hořela izolace, kterou opravovali dělníci.

Komplikovaný zásah

"Hasiči musí zasahovat v dýchací technice. Ze střechy panelového domu vycházel kouř, který pronikl až do chodby. K odvětrání chodby byla nasazena přetlaková ventilace," informovala tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.

Až po bezmála osmi hodinách od vypuknutí požáru dostali hasiči všechna ohniska pod kontrolou. "Zásah je komplikovaný, a to už z důvodu výšky, kam musí hasiči vystoupat v plné výstroji a s dýchacím přístrojem na zádech sedm pater a poté teprve hasit, a to i několikrát za sebou, ale také z důvodu poměrně vysoké venkovní teploty," přiblížila v průběhu zásahu Vendula Horáková.

Na místo zásahu odpoledne zamířila další hasičská technika, především dýchací přístroje, které musely být průběžně doplňovány. "Hasiči se musí po několika desítkách minut střídat, protože likvidace požáru je velmi náročná," přiznávala mluvčí. "Bez dýchacího přístroje je zásah na střeše zcela nemožný," dodala Vendula Horáková.

Likvidaci požáru komplikovalo obrovské horko, ve kterém hasiči zasahovali. "S hadicemi se musí dostávat do sedmého patra domu a až poté na střechu. Hasiči jsou totálně vyčerpaní," přiblížila kolem sedmého hodiny večerní průběh několikahodinového zásahu v České Třebové mluvčí hasičů. Přímo na střeše hasiči prořezávali lepenku, odstraňovali a strhávali krytinu.

Problémy hasičům rovněž způsobovala zaparkovaná auta, která znemožňovala průjezd a ustavení hasičské techniky.

Ani v noci si hasiči neodpočinou. Zbývá jim ještě rozebrat poslední čtvrtinu střechy.

Spolupráce radnice

S jednotkami integrovaného záchranného systému spolupracovala i českotřebovská radnice. Podle místostarosty Josefa Kopeckého zajistilo město pro evakuované obyvatele domu náhradní ubytování. Většina našla dočasný azyl u příbuzných.

"Na místě jsem byl od půl druhé a ta bezmoc cokoli udělat byla děsivá. Snad budou všichni v pořádku," vyjádřil bezprostřední pocity z události Josef Kopecký.

Předběžná škoda na panelovém domě je prozatím vyčíslena na milion a půl. Její výše ještě určitě vzroste, jakmile se vyšetřovatelé dostanou do poškozených bytů v horním patře. Hasičům se podařilo uchránit majetek v hodnotě zhruba 50 milionů. Podle mluvčí je příčinou vzniku požáru s největší pravděpodobností natavování lepenky.