Obecná míra nezaměstnanosti meziročně klesla o 1,8 procentního bodu na nejnižší úroveň v posledních devíti letech. Míra zaměstnanosti mužů se zvýšila o 0,9 procentního bodu na 74,5 procenta a míra zaměstnanosti žen vzrostla o 0,6 procentního bodu na 57,5 procenta. Počet zaměstnanců se zvýšil proti druhému čtvrtletí loňského roku o 75,5 procenta na 4104,4 tisíce a jejich podíl na celkové zaměstnanosti se stabilizoval na 83,5 procenta.

V rámci výběrového šetření Českého statistického úřadu jsou zjišťovány údaje i za osoby, které nepracují, aktivně práci nehledají a nesplňují tak podmínky pro nezaměstnané, ale přitom uvádějí, že by chtěly pracovat. Tyto ekonomicky neaktivní osoby představují potenciální pracovní rezervu. Ve druhém čtvrtletí letošního roku činil jejich počet 214,7 tisíce, což je o 33,8 tisíce méně než ve stejném období minulého roku.

Na Úřadu práce v Hradci Králové evidují v současnosti zhruba 4,2 procenta nezaměstnaných. „Největší zájem je o pracovníky ve strojírenství. Firmy shánějí obráběče, svářeče nebo zámečníky,“ řekla zástupkyně ředitele Úřadu práce v Hradci Králové Mária Paclíková. Město Pardubice mělo k poslednímu červenci letošního roku evidováno 1996 nezaměstnaných lidí. „Firmy shánějí nejčastěji elektromechaniky, dělníky v elektrotechnice, dělníky do potravinářské výroby nebo obsluhu strojů,“ uvedl ředitel pardubického úřadu práce Petr Klimpl. Podle Petra Klimpla za snížení nezaměstnanosti může v každém případě rozvoj všech odvětví národního hospodářství.