Město v úterý již podruhé získalo ocenění Město pro byznys Pardubického kraje. Ve stejnojmenném celorepublikovém srovnávacím výzkumu se hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a 22 pražských správních obvodů.

Co rozhodovalo o vítězi

V Pardubickém kraji bylo vyhodnocováno 15 měst na základě padesáti kritérií rozdělených do šesti oblastí, a to dle podnikatelského prostředí, kvality lokality, přístupu veřejné správy, situace na pracovním trhu, cenových podmínek a telefonického průzkumu mezi podnikateli, který zajišťuje renomovaná společnost Factum Invenio.

O prvenství Žamberku rozhodly nízké ceny sledovaných položek, kvalita lokality a průzkum mezi samotnými podnikateli. Ocenění převzal starosta města Jiří Dytrt, který obhajobu vítězství okomentoval následovně: „Myslím si, že je to tím, že se v maximální možné míře snažíme využívat místních firem, protože jsme si vědomi, že zaměstnávají naše lidi a místní potom utrácejí peníze u našich místních obchodníků a využívají místních služeb. Domnívám se, že tak je to správné.“ Podnikatelskému prostředí města už dříve prospělo získání areálu bývalých Orlických kasáren, kde se zabydlela a stabilizovala řada žamberských firem.

Z dalších měst s rozšířenou působností na Orlickoústecku se na třetím místě žebříčku podle výzkumu umístilo Vysoké Mýto, čtvrtou příčku obsadily Králíky a sedmou Lanškroun. Desátá až jedenáctá příčka patří Ústí nad Orlicí, kterému šlape na paty Česká Třebová.

(tz, miš)