Obáváte se dalšího zdražování potravin? Hlasujte v anketě vpravo.

Škody, které před čtrnácti dny napáchala silná bouře, jsou značné, místy bylo poškozeno sto procent porostů, což se projeví na letošních výnosech. Způsobené škody pro Deník rekapituloval Václav Koblížek, ředitel Agrární komory v Ústí nad Orlicí.

Bouře se přehnala pruhem okresu od Vysokého Mýta, přes Zálší, Libchavy, Dobrouč a pokračovala na Jamné a Králíky. Zemědělské podniky vykázaly škodu celkem na 1500 hektarech půdy. „Někde je poškození kolem třiceti procent, jinde i padesát až sto procent. Především to odnesla část Libchav, kde bylo poškozeno 480 hektarů pozemků se všemi plodinami: ječmenem, pšenicí, hrachem i řepkou, která je tam na sto hektarech téměř ze sta procent poškozená,“ uvedl Václav Koblížek.

Jako druhé nejvíce postižené místo jmenoval Dobrouč, kde přírodní živel na polích ničil hlavně brambory, kukuřici a řepku. „V této lokalitě je poškození také velké, prohnaly se tu kroupy atypického krychlového tvaru,“ dodal zajímavost Václav Koblížek. Porosty pšenice, kukuřice a máku jsou z poloviny poškozené také na 250 hektarech půdy v Zálší a na dalších 120 hektarech na Zámeckém vrchu u Lanškrouna. Zemědělské plodiny ale neničily jen kroupy.

O zkázu se postaral i silný přívalový déšť a vítr, a to například v Jamném, kde se pěstují trávy na semeno. „Porosty, které jsou poškozené přívalovými dešti, pokud nebude dlouhodobé přeháňkové období, se dají ještě sklidit,“ dodal Václav Koblížek. Navíc byly poškozeny i zemědělské objekty v Libecině a Výprachticích. Zemědělci sečetli škody, ale podle Václava Koblížka zatím vůbec není jasné, zda se dočkají kompenzace. V těchto dnech začíná sklizeň. Jako každoročně na pole vyjíždějí nejdříve ve Skořenicích, Zálší, Sloupnici a Vraclavi, kde už se podařilo sklidit ozimý ječmen, na ostatních místech zemědělci čekají, až jim to počasí umožní.