Stavební firmy v Česku ničí už čtvrtým rokem trvající hospodářská krize. Ta totiž stavebnictví kvůli nedostatku peněz na investice zasáhla nejvíc ze všech odvětví.
Končí řada zejména menších firem, které nemají finanční rezervy. Jiné musí propouštět. Podle zástupců některých společností za současný stav mohou nízké ceny a skutečnost, že zakázky vyhrávají firmy, které pracují za méně, než jsou skutečné náklady. Problémem je také nedostatek státních zakázek.
„Situace zůstává vážná, je neustálý pokles cen. V Pardubickém kraji, ale také na Karlovarsku nebo Vysočině je situace nejhorší, pracovních příležitostí pro firmy je nedostatek," uvedl Jiří Požár ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví za Pardubický kraj.
A dodal, že až za pár let budou chtít různí investoři práci stavbařů reklamovat, nebudou mít u koho, protože řada stavebních firem zbankrotuje.
Ještě před několika lety třeba pardubická betonárna společnosti Holcim Česko vyrobila přes 100 000 metrů krychlových betonu ročně. Předloni poklesla produkce na necelých 50 000 a loni činila 35 000 metrů krychlových.
„Zdá se, že se ta mizérie ustálila a horší by to už být nemělo," řekl vedoucí provozu Pavel Černovský.
Doposud nejlepší byl pro stavební firmy rok 2008, kdy se jen v Pardubickém kraji podařilo firmám dokončit zakázky v hodnotě 13,2 miliardy korun. Poté se každý rok výsledky zhoršovaly a předloni se snížila hodnota stavebních prací v porovnání s rekordním rokem o více než třetinu na 8,4 miliardy korun.
Obor v problémech
Procento udává nárůst/pokles české stavební produkce proti předchozímu roku.
Rok 2007 + 7,1 %
Rok 2008 0,0 %
Rok 2009 – 0,9 %
Rok 2010 – 7,4 %
Rok 2011 – 3.6 %
Rok 2012 – 7,6 %
Zdroj: ČSÚ
Ceny pod náklady
„Je obrovský tlak na cenu. Někdy prodáváme za výrobní náklady a u některých odběratelů i pod cenou. Je to boj o přežití. Opravdu nevím, jestli budeme příští rok pokračovat, protože to nemá smysl. Výdělek není žádný, sotva pokryjeme náklady," řekl jednatel společnosti Cihelna Vysoké Mýto Roman Hrabčuk.
Jednou z mála východočeských firem, kterým se daří, je Stavební společnost BAK Trutnov, nyní největší stavební firma v Hradeckém kraji. Letos přes všeobecnou krizi chtěla se svými 300 zaměstnanci zvednout obrat na 2,2 miliardy korun a vynahradit si tak loňský propad.
„Přestože trh výrazně klesnul, podařilo se nám obrat víceméně udržet, změna je minimální. Nejvíce se nám dařilo v segmentu rezidenčních staveb, jehož podíl na celkovém obratu je 35 procent," uvedl generální ředitel trutnovské firmy Dušan Čížek.
Obrat se firmě daří držet díky soukromému sektoru. Objem zakázek pro veřejný sektor BAKu loni dál klesl na dosud nejnižších 420 milionů korun, což je polovina proti roku 2007. Hlavní část staveb pro veřejný sektor loni tvořily kanalizace. Důležitou zakázkou pro BAK je také stavba nové lanovky na Sněžku za 300 milionů.