Finanční příspěvek od veřejnosti a banky pomůže i projektům Normální je pečovat o své blízké umírající, Rehabilitační Vojtův stůl nejen pro miminka a Hrajeme s vámi, hrajeme pro vás.

Dohromady si v tomto kraji lokálně prospěšné projekty rozdělí téměř 193 000 Kč. Banka ocenila čtyři nejúspěšnější uchazeče z tohoto regionu sumou 150 000 Kč. Veřejnost navíc přispěla částkou 42 851 Kč.

„Díky programu ČSOB pomáhá regionům motivujeme veřejnost, aby se aktivně zapojila do podpory a zlepšování kvality života ve svém nejbližším okolí. Opět se podařilo vybrat rekordní částku, tentokrát přesahující 4 miliony Kč, a způsobit tak možná malé, ale velmi důležité změny v českých krajích. Jako banka v nich máme silné zastoupení, i proto nám záleží na tom, aby se v nich všem žilo lépe,” říká Petr Hutla, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB

Bezpečně na autobus

Organizace Domov pod hradem Žampach s projektem Mlatová cesta v dolním parku DPH Žampach získala od veřejnosti 12 900 Kč a banka jí navíc přispěla částkou 50 000 Kč.

Domov se stará o zdravotně postižené osoby s mentálním postižením či s přidruženou tělesnou nebo smyslovou vadou. Cílem jeho projektu je doplnění stávající pěší procházkové cestičky v areálu dolního parku o cestičku, která povede souběžně s vozovkou, ale bude bezpečně mimo dosah automobilové dopravy.

Využívat ji mohou nejen klienti domova, ale i návštěvníci areálu, kteří by se jinak museli pohybovat po vozovce bez chodníku a vyznačené krajnice.

„Děkujeme veřejnosti i ČSOB za finanční podporu, vážíme si každé částky, kterou se nám kdokoli rozhodně věnovat. Díky programu ČSOB pomáhá regionům můžeme všem zajistit bezpečnou cestu do našeho domova,” říká Šárka Melišová z Domova pod hradem Žampach. Cesta je řešena bezbariérově a umožní bezpečně přejít klientům, zaměstnancům, návštěvníkům a veřejnosti na autobusovou zastávku. Podle Šárky Melišové by ji rádi doplnili o lavičky, které umožní odpočinek v příjemném prostředí zámeckého parku.

Důstojný odchod

Na druhém místě se umístila Oblastní charita Pardubice s projektem Normální je pečovat o své blízké umírající. Té veřejnost poslala 12 588 Kč a banka přidala dalších 40 000 Kč.

Charita poskytuje domácí hospicovou péči a z důvodu velkého zájmu pečujících rodin potřebuje nyní vybavit pohotovostní sklad zdravotnických pomůcek koncentrátorem kyslíku. Ten nepotřebuje žádnou zásobu kyslíku v podobě lahví, ale umožňuje vyvíjení vyšší koncentrace dle potřeby klienta. Stačí přístroj zapojit do elektrické zásuvky.

Třetím nejúspěšnějším uchazečem je organizace Ratolest, dětská péče a léčebná rehabilitace s projektem Rehabilitační Vojtův stůl nejen pro miminka. Veřejnost jí poslala 10 593 Kč a banka dalších 35 000 Kč.

Tato organizace, jako jedna z mála v regionu, provozuje ambulantní fyzioterapii zaměřenou zejména na fyzicky hendikepované děti. Pro její poskytování nyní nutně potřebují speciální stůl, který umožní dětským i dospělým pacientům cvičit dle Vojtovy metody.

Vítěznou trojici doplňuje Základní škola a Praktická škola Svítání s projektem Hrajeme s vámi, hrajeme pro vás. Ta od veřejnosti získala 6 770 Kč a od banky 25 000 Kč.

Hraní v muzikoterapeutickému sboru Mlima Jua, jehož jádro tvoří současní i bývalí hendikepovaní žáci školy, a vystoupení se souborem zejména před seniory je pro žáky obrovskou motivací. Stejně jako touha posluchačů trávit čas v domovech seniorů smysluplně.