Modernější technologie nejsou

„Budeme se snažit o to, aby cena tepla pro domácnosti byla samozřejmě co nejnižší. Vedle instalace kogenerační jednotky snížíme také úniky tepla v soustavě, což přispěje k nižší ceně," vysvětluje systém změn technik společnosti Tepvos Ondřej Růžička.
Kogenerační jednotky vyrábějící teplo a elektřinu jsou v západním světě zcela běžné. Domácnosti tak mohou kombinací několika systémů snížit výrazně ceny energií. Investice však kvůli své vysoké výši předpokládá, že bude zachována současná tepelná soustava. „V současné době neexistují modernější technologie, které by tak výrazně snížily cenu energií. Ústí nad Orlicí může na projektu pouze vydělat," dodává Ondřej Růžička.

Ústí se stane pilotním projektem

Ústí nad Orlicí by se mělo stát jedním z prvních měst, kde by tato unikátní stavba měla stát. Díky tomu, že projekt je investován společností ČEZ Energo, budou mít lidé v Ústí nad Orlicí jistotu, že v případě možné havárie velká společnost nasadí veškerou techniku k rychlému nahození náhradních zdrojů.
Instalaci kogenerační jednotky o výkonu 1,6 MWh provede česká společnost Tedom z Třebíče a následně by ji měla provozovat společnost ČEZ Energo, která je největším provozovatelem kogeneračních jednotek v České Republice. (tz)