„Na vysokém počtu lidí bez práce se podílí zejména hospodářská krize i skončení sezonních prácí,“ prohlásil ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.
Krize se v kraji výrazněji projevovala už loni v lednu. Míra nezaměstnanosti byla na šesti procentech a od té doby stále roste a blíží se k deseti procentům. Na konci roku se ocitla na historickém maximu od vzniku kraje. Bez práce bylo v listopadu téměř devět procent práceschopného obyvatelstva, přes 24 tisíc lidí.

„Jenom první lednový pracovní den přišlo v Pardubicích 370 lidí, z toho 40 procent jsou osoby starší 50 let, které přišly do evidence po velmi dlouhé době nebo vůbec poprvé,“ sdělil Petr Klimpl.

V Pardubicích nově propouštěla například chemička Synthesia, Armáda ČR a výrobce autorádií Panasonic. Celkem šlo asi o 150 lidí.

„První polovina loňského roku byla ve znamení útlumu. Poté se pomalu začala rozjíždět výroba. Většinou od nás odcházejí lidé do důchodu a další nenabíráme. Musíme reagovat na požadavky výroby a odbytu,“ podotkl mluvčí Synthesie Daniel Rubeš.

Bez práce jsou lidé z různých oborů. Na počátku krize přicházeli o místa hlavně lidé pracující pro automobilový průmysl. I přes rekordní míru nezaměstnanosti v současné době některé podniky naznačují, že se situace obrací k lepšímu. „Desítky pracovníků přijímá výrobce počítačových komponentů Foxconn v Pardubicích a výrobce automobilových zámků Kiekert v Přelouči,“ upřesnil ředitel pardubického úřadu práce.