V kategorii obcí do pěti set obyvatel zvítězila nejmenší vesnička Orlickoústecka – Pustina s šestasedmdesáti obyvateli. Odměnou je jí nejen finanční prémie 70 tisíc korun, ale také devět sběrných nádob na tříděný odpad. Zastupitelstvo obce v nadcházejících dnech rozhodne, kolik si jich v obci nechají a kolik prodají.

V obci se s tříděním odpadů začalo už v roce 1990, kdy se starostou stal Jaroslav Salášek. „Do té doby byl v obci na odpady kontejner, to dělalo po obci nepořádek. Navrhl jsem začít se svozem popelnic a také jsme koupili kontejnery na sklo a plast. Lidem jsme to vysvětlili a když je v některém kontejneru něco špatného, vyhlásím to obecním rozhlasem. Lidi jsou rozumní,“ pochvaluje si starosta.
V kategorii měst na 5 tisíc obyvatel byl nejlepší Letohrad, následovaný Lanškrounem. Stejně jako Pustina i Letohrad získal devět sběrných nádob, které tak rozšíří stávající počet dvaceti sběrných míst. Jen pro představu, za úspěchem města stojí stovky tun vytříděného odpadu obyvateli. Za loňský rok vytřídili více než 132 tun papíru, 51 tun plastů, 87 tun skla a přes dvě tuny kartonů.