Setkání ministra zemědělství Petra Gandaloviče se zemědělci z celého kraje a především Orlickoústecka přineslo nejen zajímavou diskuzi, ale i nové informace. Setkání se konalo koncem týdne na chatě Habřinka.

Zboží na skladě

Co zemědělce především zajímalo, nastínil předseda Okresní agrární komory Oldřich Žďárský: „Byla to především současná situace v zemědělství, v komoditách a živočišné výrobě, cenová situace je velice nepříznivá jak u prasat, tak drůbeže i mléka.“ V podstatě jde o to, že české výrobky ze supermarketů vytlačují levnější zahraniční výrobky mnohdy pochybné kvality.

„Je to pro nás nepochopitelný jev. Například mlékárny mají podstatně nižší odbyt do supermarketů, množstevně a za nižší ceny. Naši zpracovatelé jsou pod obrovským tlakem. Zboží mají na skladě a ceny na úrovni začátku roku 2007. Je jim vyhrožováno, že pokud nepůjdou s cenou dolů, jejich zboží bude nahrazeno zbožím jiným,“ popsal situaci Žďárský. K této otázce se ministr vyjádřil v tom smyslu, že stát se prostřednictvím vyhlášky pokusil nařídit, jaké by mělo být složení potravin. „To se ale úspěšně daří obcházet jiným názvem a podobně. Možnosti státu jsou minimální, je to otázka spotřebitele, který se musí rozhodnout, jaký výrobek si koupí,“ glosoval ministrova slova předseda.

Zřídili komisi

Zemědělci se dozvěděli o zvýšení mléčných kvót od 1. dubna nebo o zřízení antibyrokratické komise. Tato desetičlenná skupina má mimo jiné posuzovat předpisy a návrhy zákonů, aby nebyly pro zemědělce nesrozumitelné. Také žádosti o dotace by letos měly být jednodušší. Mezi dalšími tématy byla protipovodňová opatření nebo rychlostní komunikace R35. Do diskuze se zapojil také hejtman Ivo Toman a poslanec parlamentu Daniel Petruška.