„Nejžádanější jsou byty v menších zděných domech a v osobním vlastnictví. Na druhé straně je poptávka i po družstevních bytech v panelových domech,“ říká Karel Kuna, majitel realitní kanceláře Reality MGO v Ústí nad Orlicí, o tom, co lidé na Orlickoústecku hledají na trhu s nemovitostmi.

Pozemků je nedostatek

Podle něj jsou ceny na Orlickoústecku srovnatelné s okolními regiony. Dražší je například Rychnovsko, kde jsou nemovitosti žádané v souvislosti s působností automobilky v Kvasinách. Ceny nemovitostí však nechce ve městech a vesnicích regionu zobecňovat ani řádově. Do jejich ceny se totiž promítá řada faktorů. „Nejdražší jsou středy měst, okrajové části jsou méně ceněné,“ dodává k tomu Karel Kuna.

„Pozemků pro výstavbu rodinných domů je v současné době nedostatek, není mnoho lokalit, které by byly připraveny k výstavbě, mám na mysli inženýrské sítě, komunikace a tak dále. Poptávka rozhodně převyšuje nabídku,“ uvádí majitel realitky s tím, že standardem se stává cena tisíc korun za metr čtverečný. „Samozřejmě v příměstských nebo okrajových lokalitách to může být méně,“ dodává.

A jak vidí vývoj cen v této oblasti? „V posledních dvou letech se ceny razantně zvýšily, do budoucna to možná nebude tak razantní, ale poptávka převyšuje nabídku, nové projekty nevznikají, nové lokality na výstavbu domků se také masově nerozšiřují, takže cena bude pořád stoupat. Nabídka je omezená, takže ceny rostou stále,“ domnívá se Karel Kuna.

Dům, byt nebo chata?

Jaké jsou tedy ceny nemovitostí na Orlickoústecku? Stačí nahlédnout do nabídky řady realitních kanceláří, které zde působí. Rodinný dům v České Třebové je k mání za 2,5 milionu korun, další ve stejném městě stojí ještě o čtyři sta tisíc víc. V nedaleké Třebovici cena nemovitosti razantně klesá, dům stojí necelých šest set tisíc. Ceny bytů v centru Ústí nad Orlicí a Vysokého Mýta jsou podobné, kolem 1,5 milionu korun.

Máte zájem o zemědělskou usedlost? Rekonstruované stavení v obci s nejnižším počtem obyvatel stojí přes dva miliony. A rekreační objekty? V atraktivní podhorské oblasti ho můžete mít za 1,2 milionu. Hotel v této oblasti je nabízen za sumu převyšující šest milionů korun.

Pozemky pro výstavbu rodinných domů nabízejí také města a obce. V České Třebové se zasíťované pozemky u rotundy sv. Kateřiny prodávaly za cenu kolem pěti set korun. O padesát korun levněji nabídlo parcely Jablonné nad Orlicí. Obce jdou s cenami ještě níž, například v Semaníně pozemky nabízeli za 250 korun za metr čtverečný.