Nezaměstnanost v okrese stagnuje. Bohužel ovšem na vysokých „číslech“. Navíc ani prognóza dalšího vývoje není nijak optimistická.
Počet lidí bez práce se blíží k sedmi tisícům

Podle aktuálních údajů zveřejněných Úřadem práce v Ústí nad Orlicí představovala míra nezaměstnanosti na konci srpna hodnotu 9,4 procenta. Oproti předchozímu měsíci se tedy snížila o pouhou jednu desetinu procenta. Už od dubna je míra nezaměstnanosti na Orlickoústecku nad devíti procenty, dá se tedy hovořit o stagnaci. Nezaměstnanost je ale, bohužel, poměrně vysoká. Jen pro porovnání – koncem srpna minulého roku byla nezaměstnanost v okrese o 4,5 procenta nižší, tedy bezmála poloviční. Nejvíce lidí bez práce je v současné době na Českotřebovsku (11,8 procenta), Lanškrounsku (10,8) a na Ústecku (9,7). K poslednímu srpnu evidoval úřad práce celkem 6938 uchazečů o zaměstnání, z tohoto počtu bylo 6820 uchazečů dosažitelných. Těm mohl nabídnout pouze 388 volných míst.

„Obáváme se, že v dalších měsících se situace ještě přiostří,“ řekla včera Deníku Jitka Blanková z úřadu práce. „Podle našich prognóz by mohla nezaměstnanost do konce roku dosáhnout i deseti procent,“ dodala s tím, že jsou avizována některá hromadná propouštění (mj. firmy Perla a Intergal – pozn. redakce). „Je pravda, že daleko méně firem žádá o to, aby mohlo nechat zaměstnance doma na šedesáti procentech platu. Ovšem i tak si nemyslíme, že se situace nějak obrací k lepšímu. V září navíc mohou do evidence přibýt absolventi škol, takže by mohl počet lidí hledajících práci přesáhnout i sedm tisíc,“ uzavřela.