Mnoha zaměstnancům, kteří měli smlouvy na dobu určitou, je zaměstnavatelé na přelomu roku neprodloužili, a to se promítlo do stavu nezaměstnanosti v okrese. Míra nezaměstnanosti v prosinci loňského roku proti listopadu vzrostla téměř o jedno procento, z 5,2 na 6,1 procenta. Úřad evidoval 517 volných pracovních míst.

Úřad práce evidoval 4432 dosažitelných uchazečů o zaměstnání. Meziměsíčně vzrostl jejich počet o 710, meziročně dokonce o 849 osob, tedy o 1,1 procenta. V prosinci se nově zaevidovalo 984 osob, vyřazeno z evidence bylo jen 313 nezaměstnaných. Nejvíc nezaměstnaných bylo opět na Českotřebovsku (8,2 procenta) a Králicku (7,5 procenta), kde proti listopadu došlo k nárůstu o 1,2 procenta.

Propast mezi počtem lidí a míst

Nejpočetnější čtyřicetiprocentní skupinu tvořili vyučení uchazeči. V evidenci úřadu bylo nejvíc pomocných a nekvalifikovaných pracovníků, prodavačů, sekretářek, montážních dělníků, zámečníků, ale i zedníků a omítkářů. Zájem byl o zedníky, řidiče autobusů, svářeče nebo elektromechaniky. Propastný rozdíl mezi počtem uchazečů a volných míst je v oborech pomocní a nekvalifikovaní pracovníci (na 1360 uchazečů je 99 míst).

Vysokomýtsko se zatím drží

„Pravda je, že porovnáte–li loňský konec prosince se stejným obdobím v roce 2007, tak nárůst počtu lidí bez práce je zřetelný. Podle toho, jak vyhodnocujeme situaci, je možné, že v průběhu prvního pololetí počty uchazečů stoupnou o další tisícovku i více,“ hodnotí nepříznivou situaci Jitka Blanková z úřadu práce. „Míra nezaměstnanosti může přesáhnout sedm procent, třeba na Lanškrounsku, které patřilo mezi nejlepší mikroregiony, to jde teď ´hopem´. Ale například Vysokomýtsko, které dříve bývalo problémové, tak je na tom zatím velmi dobře a věřme, že to tak vydrží,“dodala.