Září bývá už tradičně měsícem, kdy do evidence úřadu práce přibývá velký počet absolventů škol. O to překvapivěji vyznívají poslední statistiky: zatímco na konci srpna bylo v evidenci 6714 uchazečů o zaměstnání (z toho 6602 dostupných), k poslednímu září došlo k poklesu na 6633 (6520 dosažitelných).

Meziměsíční pokles činí jednu desetinu, meziroční 0,4 %.

„Absolventů skutečně přibylo. Na druhou stranu máme nová místa u několika firem, je jich docela dost. I když u nás nahlásily třeba pět míst, nakonec přijaly i dvacet zaměstnanců,“ hovoří o faktoru, který se projevil na drobném poklesu, Zdeňka Šimková z Úřadu práce v Ústí nad Orlicí.

Další pozitivní skutečností podle jejího vyjádření je, že dochází k obměňování volných pracovních míst. Těch je proti „srpnovým“ 428 nyní o pět méně. „Nemění se příliš jejich počet, nicméně tři pětiny míst byly nově nahlášených. Pohyb na trhu je dost velký,“ míní.

Mezi firmami, které přijímaly nové pracovníky, pak jmenuje letohradský OEZ, AVX v Lanškrouně, choceňský Rieter a výrazně také společnost Flexcon se sídlem v Jablonném.

Před přehnaným optimismem ale Zdeňka Šimková varuje, když říká: „V zimních měsících bude nezaměstnanost určitě stoupat, projeví se každopádně úbytek sezónních prací.“

(jp)