Osm výrobců z okresu bude s téměř třemi desítkami produktů v sobotu na pardubickém dostihovém závodišti usilovat o získání značky kvality „Mls Pardubického kraje“. Ta se uděluje v rámci soutěže Potravinářský výrobek Pardubického kraje, kterou vyhlašuje kraj a obecně prospěšná společnost Agrovenkov. Mottem soutěže je „Podporujeme potravinářské výrobky a výrobce z Pardubického kraje.“

„Naši“ prezentují dvacet osm výrobků

Do soutěže se celkem přihlásilo 23 výrobců z Pardubického kraje se 65 výrobky, z nichž 28 je od osmi okresních výrobců. Kategorie masných výrobků je zastoupena devíti výrobci, pekárenské výrobky představí šest výrobců, mléčné pět. Tři výrobci přivezou produkty z medu nebo alkoholu.
Okres budou reprezentovat Jatka Lanškroun, Toro Vysoké Mýto, Bocus Letohrad, Klášterecké masné pochoutky, řeznictví Felgr Jiří z Horní Sloupnice, Štefanovo pekařství Damníkov, Smékalovo pekařství Vysoké Mýto a Choceňská mlékárna. Mnozí z nich nejsou v soutěži nováčky. Porotu i veřejnost, která také bude vybírat nejlepší produkty, se výrobci budou snažit oslovit řadou novinek.

Produkty musí nejen chutnat

Soutěžní produkty musejí splňovat řadu kritérií: platné předpisy včetně evropských, výroba na území kraje, komise posoudí inovativnost výrobku, chuť, vzhled, vliv na zdraví zákazníka, biovýrobky. Vítězné výrobky získají certifikát s právem používat označení na svých výrobcích v obchodní síti. Akce se koná pod záštitou vicehejtmana Romana Línka a měli by se jí zúčastnit ministr zemědělství, prezident Agrární komory České republiky a Potravinářské komory České republiky i další hosté.

Akce se koná v sobotu od 9 do 17.30 hodin jako součást programu jubilejního desátého ročníku výstavy „Koně v akci“.