Nedávná kontrolní akce České obchodní inspekce potvrdila, že ve více než třetině podepsaných smluv došlo k porušení zákona. Někteří poskytovatelé spotřebních úvěrů neinformují spotřebitele správně nejen o sazbě RPSN, ale ani v dalších případech nedodržují zákon o některých podmínkách sjednávání úvěru. Neumožňují například spotřebitelům před podpisem smlouvy si ji v klidu přečíst, neuvádějí konkrétní výši jednotlivých plateb, neposkytují informace o možnosti předčasného splacení úvěru nebo předčasné splacení sankcionují.

„Spotřebitelé před Vánocemi jsou ochotni smlouvu podepsat, protože nabízejí peníze okamžitě. Jedná se ovšem o ´drahé´ peníze, takže spotřebitel mnohdy zaplatí i dvojnásobek,“ upozorňuje právnička SOS Jana Teplá. Podle ní mají některé společnosti například velmi nadhodnocené smluvní pokuty za zpoždění splátky či nesplacení, jejich úrokové sazby jsou velmi vysoké a jejich porušení zákona se mnohdy složitě prokazují. Na druhou stranu tyto společnosti půjčují lidem, kterým by banky půjčky neposkytly, takže je o ně zájem ze strany spotřebitelů, kteří už mají třeba záznam v mezibankovním registru,“ upozorňuje mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) Ivana Picková.

Sdružení obrany spotřebitelů varuje před zadlužováním před vánočními svátky, kdy mnohé společnosti lákají spotřebitele na odklad první splátky. Řada úvěrů na vánoční dárky je totiž koncipována tak, že je spotřebitel splácí nejen do dalších Vánoc, ale většinou i několik let. „Spotřebitelé by měli vždy zvážit, zda budou Vánoce hezčí, když se zadluží. Navíc ekonomičtí odborníci varují před úvěry na rychlou spotřebu, což jsou právě úvěry na vánoční nákupy,“ uzavírá Ivana Picková.