Operace včetně veškeré péče za jeden den? To není fikce, ale realita v novém Centru jednodenní chirurgie v CHS Galen v Ústí nad Orlicí, které bude otevřeno za týden. Lékařům díky moderním metodám stačí na řadu zákroků jen 24 hodin.

Nová alternativa

Jednodenní péče na lůžku, ve světě známá jako One Day Surgery, se letos stává další alternativou ke dvěma běžným typům léčebné péče: ambulantní a hospitalizační. Protože je jednodenní péče v Česku novinkou, náročné podmínky pro získání statutu tohoto zvláštního zdravotnického zařízení splnilo jen několik pracovišť v zemi.

Orlickoústecké Centrum jednodenní chirurgie je jedním z nich a je zároveň jediným centrem svého druhu nejen v Pardubickém kraji, ale v celém bývalém východočeském kraji.

Zákroky, které se dříve prováděly v dlouhotrvající celkové anestezii, tedy narkóze, jsou minulostí. „Rozvoj nových endoskopických metod, zejména miniinvazivní chirurgie, umožňuje provádět tyto výkony v rozmezí několika hodin, bez hospitalizace. Jde o řadu výkonů z oborů chirurgie, ortopedie, plastické chirurgie, urologie nebo gynekologie,“ vysvětlují v Galenu.

Cílem je zkrátit dobu léčby a rekonvalescence, což uvítají především lidé v produktivním věku, i úspora finančních prostředků na straně zdravotních pojišťoven i klientů. Při operaci v takovém centru se neplatí regulační šedesátikorunový poplatek za pobyt na lůžku, ale jen poplatek za vyšetření ve výši 30 korun. Při příležitosti otevření Centra jednodenní chirurgie se v pátek 3. října uskuteční v areálu polikliniky Galen den otevřených dveří.

(tz, miš)