Tržby podniku loni klesly o čtvrtinu na zhruba 200 milionů korun. Firma prohloubila ztrátu z předloňských 1,3 milionu korun na loňských 6,7 milionu korun. V úterý to prohlásil ekonomický ředitel podniku Jiří Mareš.

„Krize nás trochu zasáhla, ale důsledek není takový, díky různým opatřením se nám podařilo minimalizovat škody,“ uvedl.
Firma vznikla v roce 2007 odštěpením od mateřského závodu Orpa. Vyrábí papírové trubice, dutinky a cívky. Rozdělení výroby považuje Mareš za dobré rozhodnutí. Obory, které dřív původní firma zaštiťovala společně, zasáhla hospodářská krize.
„Zaměřili jsme se na výrobu z papíru, jinak bychom měli ještě strojařinu a plasty a naše výsledky by dopadly daleko hůř,“ řekl Mareš s tím, že podniku loni neubyli klienti, jen odebírali méně zboží.

Společnost nyní zaměstnává 200 lidí, na konci předloňského roku jich měla o dvacet víc. Během loňska dávalo vedení nějaký čas pracovníkům v pátek volno, protože bylo méně zakázek. Letos už podnik kratší pracovní týden zavádět nemusí.

„Zatím jsme meziročně na úrovni loňského výkonu, ale díky racionalizačním opatřením máme lepší hospodářský výsledek. Proto letos očekávám, že se nám podaří mít malý zisk,“ řekl Mareš.

Firma Orpa Papír vlastní závody v Lanškrouně a Hostačově. Větší podíl na výrobě má lanškrounský závod. Zhruba třicet procent výroby míří do okolních států, například Německa nebo Polska.