Ke společnému nákupu se sdružily s městy Lanškroun a Jablonné nad Orlicí, která na trhu Českomoravské komoditní burzy Kladno nakupovala plyn už loni. Díky tomuto spojení samosprávy letos snížily náklady na energie o dalších cca 700 tisíc korun.

„Možnosti efektivně nakoupit plyn letos využily čtyři členové Sdružení obcí Orlicko Letohrad, Jablonné nad Orlicí, Lukavice a Mistrovice. Tyto samosprávy povětšinou dosud odebíraly zemní plyn v režimu maloodběr nad hranicí 900 korun za megawatthodinu; nová cena, platná pro příští rok, bude díky společnému nákupu o více než 200 korun nižší. Proti současným cenám tak nově zapojené samosprávy ušetří 22 procent nákladů na tuto energii," uvedl předseda Sdružení obcí Orlicko Petr Fiala.

Podíl nově nakupujících samospráv na celkovém objemu dodávek v režimu maloodběr byl zhruba 30 %, podíl na úsporách byl ale 93procentní. „Z celkové úspory u maloodběru ve výši půl milionu korun tu připadlo plných 468 tisíc korun na nově kupující," upřesnil Petr Fiala. Důvodem je podle něj to, že ostatní samosprávy pořizovaly plyn už opakovaně a ceny mají na tržní úrovni od loňského roku.

Tato situace se podle něj opakovala i u plynu v režimu velkoodběr, kde nakupovalo dodávky pro svoji základní školu nově město Letohrad. Zatímco jeho podíl na celkové spotřebě byl zhruba šestiprocentní, podíl na úsporách je plných 100 procent. „Ceny v porovnání s loňskými totiž stagnovaly a pro opakovaně kupující bylo úspěchem obhájit úroveň z loňského nákupu. Letohrad, který plyn v režimu velkoodběr nakupoval dosud na úrovni 1000 korun za megawatthodinu, své náklady ale snížil o 29 procent a ušetřil tak 174 tisíc korun," dodal Fiala.

Nákupu zemního plynu předcházel letos v květnu nákup elektřiny, kde 29 obcí a měst sdružení Orlicko společně ušetřilo 2,7 milionu korun.

V případě organizací z Letohradu dosáhla nejvýraznější úspory Základní škola U Dvora, která při shodné výši odběru ušetří 200 tisíc.(tz)