Cílem této soutěže je motivovat obce ke zlepšení podmínek pro třídění využitelných a nebezpečných odpadů a bioodpadů.

Obce byly rozděleny podle počtu obyvatel. V kategorii nejmenších obcí do 500 obyvatel zvítězila Pustina, jejímž obyvatelům se podařilo vytřídit dvaasedmdesát kilogramů na osobu. Druhé místo obsadila obec Přepychy a třetí příčka patří obci Rohoznice.

V kategorii od 500 do 5000 obyvatel bylo nejúspěšnější město Třemošnice, kde se podařilo vytřídit osmasedmdesát kilogramů na osobu. Bioodpadu se v tomto městě loni sebralo více než padesát tun. Druhou příčku obsadily Sezemice, kde se občanům mimo jiné podařilo vytřídit 116 kilogramů papíru a nápojových kartonů na osobu. Sedmdesát kilogramů vytříděného odpadu na osobu vyneslo třetí místo městu Opatovice nad Labem, které patří mezi nejúspěšnější ve třídění skla.

Absolutní vítěz

Mezi největšími obcemi zvítězilo město Letohrad, kde občané vytřídili více než třetinu všech odpadů, které jsou na místě vyprodukovány. Letohrad se také stal absolutním vítězem soutěže Perníková popelnice 2011. Druhé místo mezi největšími obcemi patří Moravské Třebové a třetí Žamberku.

„Letošní výsledky jsou skutečně rekordní. Obcím, respektive jejich obyvatelům, se mnohdy podařilo vytřídit o desítky kilogramů více oproti průměru v České republice. Ten je vypočítán na osmačtyřicet kilogramů na osobu. Řada obcí v Pardubickém kraji vytřídila více než sedmdesát kilogramů na osobu," poznamenal regionální manažer pořádající firmy EKO-KOM Tomáš Pešek.

Skokan roku

„Velký boj byl také o titul skokana roku. Přestože se obce oproti minulým letům výrazně zlepšovaly, vítěz této kategorie si proto ocenění musel poskočit o 335 míst," uvedl Tomáš Pešek. Skokanem roku se nakonec stala nejmenší obec Pardubického kraje, Vysoká, která má šestatřicet obyvatel.

„Výsledky, kterých obce dosáhly, jsou skutečně úžasné. Těší mne, že máme v kraji obce, které si jsou vědomy potřeby třídit odpad a vytvářejí svým občanům podmínky ke třídění," prohlásil krajský radní zodpovědný za životní prostředí Václav Kroutil.

Uděleny byly rovněž ceny za nejvyšší výtěžnost sběru elektrozařízení na obyvatele pro spolupracující obce. Ocenění si odnesly obce Čeperka, Opatovice nad Labem, a také Přelouč.

(len)