Veletrh je pořádán jako prezentační výstava pro zvané odborníky v oboru silničního hospodářství. Akce se včera zúčastnili také studenti stavebních škol.

„Posláním této výstavy je to, aby si lidé z našeho rezortu mohli vyměnit své zkušenosti a získat informace o novinkách z oblasti vývoje nových technologií a materiálů,“ informoval ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec.

V České republice je podobný typ veletrhu zcela ojedinělý. Výstava má velký význam i pro představitele krajských samospráv, kteří se zabývají problematikou výstavby a údržby silnic. „Akce slouží pochopitelně také k obchodním účelům a je i určitou prezentací našeho oboru směrem k veřejnosti,“ doplnil Miroslav Němec.

Silničářům by měl veletrh pomoci při zkvalitňování pozemních komunikací. „Na této akci se můžeme podívat, jak se taková bezpečná silnice projektuje, staví a udržuje v provozu,“ dodal předseda krajského výboru pro dopravu Josef Jílek.

Letošní ročník nabídl i řadu novinek. Představilo se zde přibližně šedesát vystavovatelů a k vidění byly též přímé ukázky práce jednotlivých strojů. Akce se tradičně těší i velkému zájmu návštěvníků. V loňském roce se výstavy zúčastnilo asi 700 lidí.

Nedílnou součástí veletrhu byl také doprovodný program. Návštěvníci si mohli kromě novodobých technologií prohlédnout i parní válec vyrobený německou firmou Zettelmeyer v roce 1936.

„Stroj se dochoval v unikátním stavu a loni na podzim byl znovu zprovozněn,“ uvedl Jiří Bednář z Muzea starých strojů a technologií v Brně. Toto muzeum nemá stálou expozici, ale zapůjčuje své historické stroje na různé akce.

Kromě parního válce byla k vidění i prezentace záchranného systému Pardubického kraje a na pódiu se představila pardubická kapela Čellisti.

Lukáš Dubský