Zvýšená péče při hledání zaměstnání
Na konci března roku 2006 bylo v okrese celkem 6121 nezaměstnaných, z nich 1602 byli starší padesáti let a na celkové nezaměstnanosti se podíleli 26,2 procenta.O rok později bylo v okrese 4728 nezaměstnaných, z nich 1493 ve věku nad padesát let, mezi nezaměstnaným pak tvořili 31,6 procenta. Na konci letošního března už bylo v okrese „jen“ 3609 nezaměstnaných, z nich ovšem 1326 nad padesát let a představovali 36,7 procenta z celkového počtu všech lidí, kteří byli na Orlickoústecku bez práce.
„Skupině nezaměstnaných starších padesáti let už ze zákona věnujeme zvýšenou péči při zprostředkování nového zaměstnání. A snažíme se využívat všechny nástroje aktivní politiky, které máme k dispozici. Nejde pouze o rekvalifikace, ale také o příspěvky na zřízení nebo vyhrazení pracovního místa. Pokud zaměstnavatel vezme z evidence člověka staršího padesáti let a domluví se s námi, příspěvek dostane,“ říká Jitka Blanková z Úřadu práce v Ústí nad Orlicí.
Šance, že získají novou práci, mají přitom lidé starší padesáti let různé. Často mohou mít na trhu práce stíženou pozici. Záleží samozřejmě na tom, jakou mají kvalifikaci, jaký je jejich zdravotní stav, jak dlouho jsou bez práce. Dělník, který pracuje na lince, prostě logicky s přibývajícím věkem ztrácí výkonnost a nemusí stačit mladším. Ovšem kupříkladu vědec nebo učitel zpravidla získávají věkem na kvalitě.
Zájem o rekvalifikace je u nezaměstnaných „padesátníků“ různý. Obecně je ale nižší, než třeba u „třicátníků“, kteří ještě kupříkladu mohou začít podnikat. Je to samozřejmě individuální záležitost, hodně záleží na aktivitě každého člověka. Jsou ovšem mnozí, kteří se již „před důchodem“ nic nového učit nechtějí a smířili se se svým osudem.
Musíte se nějak protlouct…
„Prostě se musíte nějak protlouct, i když to není žádný med,“ říká šestapadesátiletý muž z Orlickoústecka, který není na to, že je už delší dobu bez práce, nijak zvlášť pyšný. „Některé firmy nabírají, propouštějí, opět nabírají, smlouvy jsou jen na krátkou dobu, nemáte žádnou jistotu. Samozřejmě taky cítíte tlak ´mladých vlčáků – Husákových dětí´. Jsou dost často hodně bezohlední, koukají jen na sebe a na to, kde co nejvíc vydělat. Nějaký zájem o druhé a právě ty starší už moc často nevidíte. Na pracáku to s nabídkami pro nás není moc valné, musíte se starat sám. A někdy třeba dělat i ´načerno´. I to se dá, ale nijak příjemný pocit to teda určitě není. Každou chvíli s vámi může někdo vyběhnout,“ říká muž, který podle vlastních slov strávil většinu života ve fabrice a na stavbách. „Čím víc toho umíte, tím máte větší naději. Ovšem dost často platí to, co říkával klasik – devět řemesel vás živí, desáté je bída,“ uzavírá s hořkým úsměvem.
Investuje se víc do mladých
Ztratit práci poté, co se věk přehoupne přes padesátku, může být problém. Zaměstnavatel, který se rozhoduje, jakého pracovníka přijme, mnohdy spíše sáhne po absolventovi školy než po člověku, který má za sebou bohatou pracovní kariéru.
„Zaměstnavatelé často hledají někoho na delší kariérní období, než které zbývá lidem, jež nemají dlouho do důchodu. Obávají se, že tyto lidi nákladně zaučí a oni odejdou do penze,“ vysvětluje ekonom Daniel Münich z institutu Cerge-Ei důvody, proč se spíše investuje do mladých pracovníků. Mladí lidé přitom mají naopak tu nevýhodu, že nemají vytvořenou představu, co vlastně práce v daném oboru znamená.
Bariéra pro vstup lidí nad padesát ale podle Münicha může být i psychologická. „Pro tuto skupinu bývá více obtížné měnit pracovní návyky a způsob práce. Jakmile jsou například z jednoho zaměstnání propuštěni, hůře se jim vybírá a nechtějí vždy začínat něco nového,“ dodává.
S pokračujícím stárnutím populace lze ale očekávat růst právě této věkové skupiny. Podle Münicha přitom není potřeba zavádět speciální programy pro zaměstnávání lidí nad 50 let, ale odstranit diskriminující překážky, které tuto skupinu obyvatel znevýhodňují. „Jsou například vysoké daňové odvody nebo omezení práce na dobu neurčitou u těchto lidí. To je absurdita, která vychází z politiky 90. let, z falešné představy, že čím dříve odejdou lidé do penze, tím více bude pracovních míst pro ty mladší,“ dodal Münich.
KAREL POKORNÝ
ŠTĚPÁN PLAČEK