Už na konci dubna hovořila Jitka Blanková z Úřadu práce v Ústí nad Orlicí o tom, že s ohledem ke klesající míře nezaměstnanosti je na místě mírný optimismus. Její slova potvrdil i květen, nezaměstnanost v okrese totiž dál klesala.

Poprvé od začátku letošního roku se míra nezaměstnanosti na Orlickoústecku dostala pod hranici 10 procent. K poslednímu květnu totiž představovala hodnotu 9,71 procentního bodu. Jen pro srovnání: v lednu a únoru byla nezaměstnanost v okrese na 11,4 procenta, v březnu na 11,07, v dubnu pak na 10,37 procenta.

Rozdíly jsou samozřejmě v jednotlivých mikroregionech. Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla na konci května na Českotřebovsku (11,9 procenta), Vysokomýtsku (10,5), Ústecku a Choceňsku (shodně 10,4 procenta). Celkem bylo v okrese v závěru minulého měsíce 7142 uchazečů o zaměstnání, z nich pak bylo 6995 uchazečů dosažitelných.

Pozitivní trend byl zaznamenán také ve statistikách volných míst. Ve srovnání s dubnem se jejich počet poměrně výrazně zvýšil. Ke sledovanému datu jich bylo v nabídce úřadu celkem 598, meziměsíčně jejich počet vzrostl o 179, meziročně pak o 231 míst.

V květnu přitom převažovala poptávka po pracovnících vyučených nebo zaučených v oborech elektromechanici, opraváři a seřizovači různých typů elektrických zařízení a přístrojů.

(ký, tz)