S větší ztrátou, než původně plánovaly, skončily tři z pěti nemocnic akutní péče vlastněných krajem.

„Pouze nemocnicím ve Svitavách a Chrudimi se podařilo stanovené ukazatele dodržet,“ řekla krajská radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová. Konkrétní čísla až na jedinou výjimku neuvedla s tím, že výsledky jsou zatím neauditované.

„Svitavská nemocnice skončila předběžně se ztrátou 14,5 milionu korun, plánovaná ztráta na loňský rok byla 15 milionů korun,“ uvedla Tauberová. Přibližně na úroveň schválené ztráty se podle ní dostala ještě Chrudimská nemocnice. Výsledky ostatních nemocnic komentovalo vedení kraje slovy „neradostná čísla“ nebo „alarmující ztráty“.

Podle některých médií hospodařila velmi špatně, se ztrátou asi 100 milionů korun, zejména Krajská nemocnice Pardubice. To je více, než plánované ztráty všech pěti zařízení dohromady. Přitom původně měla činit ztráta 29 milionů korun, v pololetí už ale nemocnice vykazovala ztrátu 56 milionů.

Vedení kraje i kvůli špatným výsledkům odvolalo v prosinci ředitele Josefa Šimurdu. Kvůli špatným hospodářským výsledkům nastala změna ve vedení i v Orlickoústecké nemocnici.

(čtk, red)