Míra nezaměstnanosti po třech měsících „klidu“, kdy stagnovala na hodnotě kolem 9,1 procenta, opět vzrostla a její hodnota je dvojnásobná než loni. Ke konci července totiž dosáhla 9,5 procenta, přitom před rokem v červenci byla její hodnota o 4,8 procenta nižší.

Skoro sedm tisíc lidí je bez práce

Úřad práce v Ústí nad Orlicí v uplynulém měsíci evidoval celkem 6951 uchazečů o zaměstnání, z nichž bylo 6839 dosažitelných, to je skoro o tři a půl tisíce více než ve stejném období v loňském roce. Volných míst ale bylo jen 408, o jedno pracovní místo se tedy „pere“ sedmnáct uchazečů. Bez práce jsou ve stejné míře muži i ženy.

V červenci se nově zaevidovalo 993 osob, o 170 více než v červnu. Výpovědi dostala více než stovka zaměstnanců ústecké Perly. Ke konci srpna k nim přibude zhruba stejný počet zaměstnanců slévárny v Hnátnici, která ukončí svůj provoz. Jak nedávno pro Deník uvedla vedoucí odboru trhu práce Jitka Blanková, ve druhém pololetí se situace zřejmě zhorší i na Choceňsku a Králicku. Přitom tam je nezaměstnanost dlouhodobě vysoká.
O další desetinu procenta nezaměstnanost povyrostla na Českotřebovsku, kde dosahuje už 11,7 procenta, naopak mírný meziměsíční pokles zaznamenalo Lanškrounsko, kde klesla o tři desetiny procenta na 11,3. Hromadné propouštění v Perle statistiky samozřejmě také ovlivnilo, a tak pro Ústeckoorlicko za červenec platí údaj 9,8 procenta, to je o půl procenta víc než v červnu.

Naopak vyřazeno z evidence bylo v červenci 741 uchazečů. Ve sledovaném období bylo registrováno 367 absolventů škol všech stupňů vzdělání. Nejpočetnější skupinu tvoří uchazeči vyučení, kterých bylo 42,3 procenta. Z hlediska profese byli v evidenci nejpočetněji zastoupeni pomocní a nekvalifikovaní pracovníci (1890), prodavači v obchodech (424) nebo sekretářky, sekretáři (343). Největší poptávka byla v minulém měsíci po elektromechanicích, opravářích a seřizovačích různých typů elektrických zařízení nebo obsluze strojů na výrobu plastových výrobků.

Vývoj od začátku roku:
Leden 7,2 %
Únor 8 %
Březen 8,8 %
Duben 9,2 %
Květen 9,2 %
Červen 9,1 %
Červenec 9,5 %