Je neuvěřitelné, že i profesionálové si musí často klást otázku, kdo připraví nejen kola na závod, ale i je samotné. „Ano, je to skutečně pravda. O mechaniky a maséry máme nouzi. I když to vypadá jednoduše, ani pro nás není nikterak jednoduché nalézt člověka, který by danou pozici mohl dlouhodobě vykonávat. Často se jak mechanici, tak i maséři střídají,“ sdělil sportovní ředitel PSK Whirlpool–Author Hradec Vladimír Vávra.

Proč vlastně lidé, kteří jsou nedílnou součástí týmu a bez nichž se žádná stáj neobejde, působí většinou jen několik sezon? Být u profesionálního klubu a starat se třeba o René Andrleho, Ondřeje Sosenku, Františka Kloučka, účastníka olympijských her Petra Benčíka, odchovance moravskotřebovské cyklistiky Leopolda Königa a jiné jezdce zvučných jmen je přece prestiž…

„Člověk tu práci musí mít hlavně rád. Jinak to dělat nejde. Mechanik musí být vlastně všude první a odchází jako poslední. Nejde sice o fyzicky náročnou práci, ale člověk je často mimo domov, protože je skutečnou součástí týmu. Jezdí s cyklisty po světě a stará se o jejich materiál, aby byl vždy čistý a připravený,“ objasnil jeden z hlavních mechaniků stáje Jan Vašek. Podobné je to rovněž s maséry. Ti se mimo pozávodních masáží ještě starají o jídlo a svačiny závodníků. Díky tomu, že s týmem jezdí po celém světě, mohou porovnat styl práce v jiných zemích a podívat se na techniku, s jakou pracují ty nejlepší týmy.

Hradecká stáj bude za nové posily pro příští sezonu jistě ráda. Zájemci přitom nemusí mít strach, že by nedokázali udržet krok. „U cyklistického týmu je práce sice poměrně specifická, ale každému ukážeme, co a jak je potřeba, a se všemi souvislostmi každého seznámíme. Nemám obavu, že by se tu schopný masér či mechanik ztratil,“ dal šanci každému ředitel Vávra s tím, že zájemci ho mohou kontaktovat na emailu: pskwhirlpoolauthor@volny.cz.

(pp)