Rozčarování z jednání se zástupci Oreda, které vytváří systém veřejné dopravy v kraji, neskrývají ani starostové. „Jsem zklamaný z přístupu radního Jana Tichého, který na posledním jednání v Litomyšli nepřipustil vůbec žádnou diskusi,“ uvedl místostarosta Litomyšle Vojtěch Stříteský.

Nové návrhy jízdních řádů zveřejnilo Oredo  na webu v pondělí. Změny nastanou prvního dubna a další pak jedenáctého června. „To považujeme za špatné řešení. Bylo by mnohem lepší, kdyby změny byly připravené s větším odstupem a platily jedny a ne řády stále měnit. Těch změn je už moc,“ míní Vojtěch Stříteský.

Má pravdu, lidé se přestávají v řádech orientovat a mnoho jich raději dojíždí do zaměstnání auty.

„Je to komedie. Pořád jízdní řády mění a je to stejně k ničemu. Linka, kterou jsem jezdil dvacet let do práce do Vysokého Mýta, není a než abych jezdil složitě  s přestupy, vybral jsem si dojíždění autem,“ říká  Pavel  Koutný z Litomyšlska.

Zásadní změnou pro Litomyšl je zrušení nočního spojení s Českou Třebovou. „Pracně jsme ho dohodli a oni ho ruší v době, kdy začnou lidé jezdit na sportovní utkání a kulturní akce do velkých měst  vlaky. To je od nich dost krátkozraké,“ uvedl Vojtěch Stříteský.

Starostové dostali ve středu reakce na připomínky k jízdním řádům. „Poslali jsme jich čtyřicet sedm, dvacet se jich týkalo školních autobusů a dvacet sedm bylo od občanů. Odpovědi z Oreda jsou na slabou jednu stránku. Do pátku máme odeslat naše reakce, nebudou rozhodně pozitivní,“ dodal místostarosta.