8175 lidí neví, jaké to je denně vstávat do práce, z toho 7978 na svou šanci marně čeká, přestože mohou do zaměstnání kdykoliv nastoupit. I tak lze zjednodušeně shrnout březnové statistiky nezaměstnanosti, jež uveřejnil Úřad práce v Ústí nad Orlicí.

Králicko: 13 procent lidí bez práce

K poslednímu březnu byla míra nezaměstnanosti na Orlickoústecku 11,07 %, přičemž republikový průměr činí 9,7 %. Dobrou zprávou je meziměsíční pokles o 0,33 procentního bodu, zatímco celostátně klesla nezaměstnanost pouze o 0,2 . Jak ale upozorňuje Jitka Blanková z pobočky Úřadu práce v Ústí nad Orlicí, přiblížení k jedenáctiprocentní hranici nemusí ještě nic znamenat. „Těžko to zdůvodnit nějakým zlepšením situace, navíc za chvíli opět začnou chodit absolventi,“ zmínila možný scénář dalších měsíců. „Firmy žádají stále o paragraf dvě stě devět, i když je jich mnohem míň, což může, alespoň doufejme, znamenat zlepšení situace,“ podotkla Jitka Blanková.

Pohled do statistik dále napovídá, že s nezaměstnaností se nejvíce pere Králicko, kde je bez práce rovných třináct procent lidí. Jen o dvě desetiny lépe je na tom Českotřebovsko a do první trojky se dostalo i Ústeckoorlicko s 11,6 %. Nejvyšší celková průměrná délka nezaměstnanosti je tradičně na Českotřebovsku, a sice 17 měsíců. V současné době eviduje Úřad práce v Ústí nad Orlicí pouhých 366 volných pracovních míst, jejich počet ovšem meziměsíčně o 38 vzrostl. Převažuje poptávka po vyučených pracovnících.

(jp,tz)