Opatření rušící poplatky v krajských lékárnách se začíná poměrně dramaticky dotýkat i soukromých lékáren na Orlickoústecku, které dodržují zákon a regulační poplatky vybírají. V republice podle informací České lékárnické komory už dochází k propouštění zaměstnanců, omezování provozní doby a samozřejmě propadu tržeb, a to o 30 až 70 procent.

Počet receptů klesl o polovinu

Nejhorší je situace v Ústí nad Orlicí – „centru nevybírání poplatků“. Nemocniční lékárně a dvěma soukromým, kde se poplatky také nevybírají, nemá šanci konkurovat lékárna Na Štěpnici. Její majitelka Jitka Gieblová přiznává, že neví, jak dlouho bude situace udržitelná.

„Nám se snižuje počet receptů od 1. února, kdy opatření krajského úřadu začalo platit. První týden se pacienti orientovali, takže odliv nebyl takový, počínaje druhým týdnem počet receptů neustále klesá. Dnes jsme tak na padesáti procentech,“ popisuje situaci a dál vysvětluje: „Poplatky nejsou příjmem lékárny, ale odečítají se z cen léků. Pokud je soukromá lékárna chce dotovat, musela by jít pod nákupní cenu, což je ekonomicky neudržitelné.“ Nezbývá jí než doufat, že vláda proti porušování zákona zasáhne. „Jak máme čelit konkurenci, jak nás vyzývá pan Paroubek, která je dotovaná ze státních peněz i našich daní?“ uzavírá Jitka Gieblová.

Na vládu spoléhá i Zdeněk Obr, předseda okresního sdružení lékárníků. Ve své lékárně U anděla strážce v Chocni neslýchá nářky na poplatky, ale naopak na chaos, který v jejich vybírání vládne. „Lidi neštve těch třicet korun, ale ten nepořádek,“ potvrzuje a dodává: „Když jsem slyšel mluvit paní radní Tauberovou, říkal jsem si, ještě že si do volebního programu nedali, že se na krajských silnicích bude jezdit vlevo. Jim vůbec nejde o zdravotnictví, ale o splnění volebního slibu.“